fbpx

Jednorazowe pieluchy mogą być użyte do produkcji betonu

Według artykułu opublikowanego w czasopiśmie “Scientific Reports” możliwe jest zastąpienie do 8 procent piasku używanego w betonie i zaprawie do budowy domów rozdrobnionymi używanymi pieluchami jednorazowymi bez znaczącego pogorszenia wytrzymałości.

Pieluchy jednorazowe, które zazwyczaj są wykonane z pulpy drzewnej, bawełny, sztucznego jedwabiu wiskozowego oraz tworzyw sztucznych, takich jak poliester, polietylen i polipropylen, stanowią wygodne rozwiązanie dla rodziców i dzieci, ale po zużyciu stają się uciążliwym odpadem.

Z drugiej strony, globalnie staje się coraz trudniej dostępny piasek, który jest powszechnie wykorzystywany w budownictwie (na przykład piasek pustynny ma zbyt gładkie ziarna, aby nadawał się do celów konstrukcyjnych).

Pochodząca z Indonezji Zuraida Siswanti oraz jej współpracownicy z University of Kitakyushu w Japonii, podjęli się eksperymentu polegającego na przygotowaniu betonu i zaprawy, łącząc wypłukane, wysuszone i rozdrobnione jednorazowe odpady pieluchowe (których dostarczyły dzieci samej badaczki) z cementem, piaskiem, żwirem i wodą.

Po 28 dniach testowano próbki zawierające różne proporcje “pieluchowych” odpadów, aby ocenić ich wytrzymałość pod naciskiem. Następnie badacze obliczyli maksymalny udział pieluch jednorazowych, które mogą zastąpić piasek w różnych materiałach budowlanych potrzebnych do budowy domu o powierzchni 36 metrów kwadratowych, zgodnie z indonezyjskimi normami budowlanymi. Zuraida Siswanti podkreśliła, że Indonezja jest czwartym co do wielkości krajem pod względem populacji (275 milionów ludzi), co oznacza zarówno niedobór mieszkań, jak i dużą ilość użytych pieluch.

Okazało się, że odpady z jednorazowych pieluch mogą zastąpić do 10 procent piasku potrzebnego do tworzenia betonowych słupów i belek w trzypiętrowym domu. Ten odsetek wzrósł do 27 procent w przypadku domu jednorodzinnego. Jeśli chodzi o zaprawę do ścian działowych, można zastąpić aż 40 procent piasku pieluchami jednorazowymi, ale w przypadku zaprawy do podłóg i kostki brukowej jedynie 9 procent.

Podsumowując, użyte jednorazowe pieluchy mogą zastąpić do 8 procent piasku, jeśli weźmiemy pod uwagę całość betonu i zaprawy potrzebnej do budowy parterowego domu o powierzchni 36 metrów kwadratowych. Oznacza to, że można wykorzystać około 1,7 metra sześciennego odpadów (co odpowiada około 200 jednorazowym pieluszkom w różnych rozmiarach). Przy założeniu, że jedno niemowlę zużywa około pięciu pieluch dziennie, taki materiał mógłby być wykorzystany w celu redukcji zużycia piasku.

Autorzy badania podkreślają, że pełne wdrożenie tych ustaleń wymagałoby opracowania procesów zbierania, odkażania i rozdrabniania odpadów na dużą skalę. Ponadto, przepisy budowlane musiałyby zostać zmodyfikowane, aby umożliwić wykorzystanie tego rodzaju odpadów jako materiału budowlanego. Dodatkowo, konieczne byłoby przeprowadzenie długoterminowych badań, aby sprawdzić, jak “pampersobeton” zachowa się wraz z upływem czasu.

Więcej informacji w artykule źródłowym: natureasia.com

Dodaj komentarz