fbpx

Nowa era kwantowa. Szyby wygenerują energię ze słońca

Szyby z powłoką kwantową, która pozwoli pozyskać darmową energię elektryczną ze słońca? Polska firma zapowiada, że już czas najwyższy wejść w „nową erę”. 16 grudnia 2021 r. koło Rzeszowa nastąpiło oficjalne otwarcie linii produkcyjnej szyb generujących energię.

Firma z Rzeszowa – ML System – otwiera pierwszą na świecie linię produkcyjną szyb Quantum Glass – czyli całkowicie transparentnych szyb z powłoką kwantową, która pozwoli wygenerować energię elektryczną, przy jednoczesnym zachowaniu przezierności oraz wysokiego współczynnika izolacyjności. Twórcy pomysłu prognozują, że poziom produkcji może sięgać nawet do 5 tys. m kw. w skali miesiąca.

Obserwujemy duże zainteresowanie produktem zarówno wśród dużych koncernów szklarskich, jak i producentów stolarki fasadowej i otworowej. Zawiązane partnerstwa strategiczne z globalnymi koncernami, jakimi są Guardian Glass oraz Pilkington, dają duży potencjał zbytu w branżach instalacji fotowoltaiki w budynkach i producentów części do aut – powiedział Dawid Cycoń, prezes ML System.

Nowatorskie szyby z powłoki składającej się z kropek kwantowych – małych półprzewodników o rozmiarach od kilku do kilkunastu nanometrów – będą zamieniać promieniowanie UV i podczerwone na energię elektryczną; co więcej – będą generować prąd nawet ze sztucznego oświetlenia. W badaniach pilotażowych wykazano, że posiadają dobre parametry transmisji światła oraz ograniczają zjawisko nagrzewania pomieszczeń. Według pomysłodawców jest to inwestycja, która szybko się opłaci. Zwrot środków zainwestowanych w szybę z powłoką kwantową wyniesie do pięciu lat.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: nowiny24.pl

 

 

Dodaj komentarz