fbpx

W Roztoczańskim Parku Narodowym przyszedł na świat kolejny konik polski

W tym roku, w hodowli prowadzonej w Roztoczańskim Parku Narodowym urodził się już trzeci źrebak. Leśnicy spodziewają się jeszcze jednego malca.

Koniki polskie są potomkami tarpanów, jest to jedyna rasa koni prymitywnych w Polsce. Zwierzęta te odziedziczyły po swoich przodkach niski wzrost, który wynosi do 140 cm w kłębie, oraz myszate umaszczenie. Konie tej rasy są bardzo ufne wobec człowieka, oraz mają spokojny temperament. Na Roztoczu żyją one w naturalnym środowisku w założonej w 1982r ostoi rezerwatowej. Jest to ogrodzona enklawa lasu w pobliżu stawów „Echo”. Początkowo miała ona powierzchnię ok. 40 ha, obecnie zajmuje obszar ok. 180 ha. Koniki dokarmiane są tylko zimą, w pozostałym okresie same zdobywają pożywienie.

We Floriance znajduje się również hodowla stajenna. Jest ona uzupełnieniem hodowli rezerwatowej oraz pozwala na utrzymanie koników odłączonych z Ostoi. Zwierzęta są tam również przygotowywane do pracy z człowiekiem, czyli chodzenia w zaprzęgu czy też w siodle. Każdego roku kilka koników jest też sprzedawanych.

Źródło: lublin112.pl

Dodaj komentarz