fbpx

Śpij tylko na tym boku. Na starość mózg ci podziękuje

Okazuje się, że pozycja, w której śpimy, może mieć wpływ na nasze zdrowie. Najzdrowiej jest spać na boku. Na którym? Amerykańscy naukowcy nie mają już wątpliwości. Okazuje się, że spanie na jednym boku niesie same korzyści.

Sen jest jedną z najważniejszych czynności, podczas której nie tylko wypoczywamy, ale także regenerujemy organizm i poprawiamy jego stan. Według amerykańskich naukowców najlepszą pozycją do spania nie jest jednak spanie na plecach czy brzuchu. Dziś nie mają już wątpliwości, że to spanie na jednym z boków jest najkorzystniejsze dla zdrowia. Dzięki niemu możemy m.in. oczyścić mózg z toksyn.

Na którym boku lepiej spać?

Jeśli chrapiesz lub masz problemy z oddychaniem, spanie na boku jest najlepszym sposobem na udrożnienie dróg oddechowych — twierdzi dr Christopher Winter, neurolog zajmujący się medycyną snu.

Zdaniem specjalisty kluczową rolę odgrywa w tym wszystkim jednak to, który jest to bok. Dr Christopher Winter uważa bowiem, że powinniśmy unikać spania na prawym boku, a jak najczęściej przerzucać się na lewy.

Spanie na lewym boku powoduje m.in. lepsze krążenie. Z tego też powodu to właśnie tę pozycję zaleca się kobietom, które są w ciąży.

Spanie na boku chroni przed chorobą Alzheimera

Co więcej, według amerykańskich naukowców spanie na lewym boku oczyszcza mózg z toksyn i może zapobiegać powstawaniu chorób neurologicznych, takich jak choroba Alzheimera. Wykazał to nietypowy eksperyment, który przeprowadzono kilka lat temu.

Nasze badanie pokazało, że w porównaniu do spania na brzuchu lub na plecach, mózg najlepiej oczyszcza się z toksyn, gdy podczas snu leżymy na boku — ujawnia prof. Helene Benveniste ze Stony Brook University School of Medicine.

Spanie na plecach, a już w szczególności na brzuchu, jest odradzane. Kiedy śpimy na brzuchu, obciążamy kręgosłup, uciskamy narządy wewnętrzne i ograniczamy płucom dostęp do powietrza. Dlatego lepiej unikać tych pozycji.

 

Dodaj komentarz