fbpx

Twój pies daje ci większą szansę na przeżycie w razie zawału lub udaru

Na świecie jest bardzo wiele badań naukowych sugerujących, że posiadanie zwierząt jest korzystne dla naszego zdrowia. Dwa nowe badania dostarczają nowych dowodów potwierdzających związek pomiędzy posiadaniem psa a znacznie niższym ryzykiem zgonu po przebytym udarze lub zawale serca.

Już wcześniej naukowcy dowiedli, że posiadanie psów wiąże się z niższym ryzykiem śmierci z jakichkolwiek przyczyn. Teraz okazuje się również, że nawet po przebyciu zawału lub udaru, ludzie mający w domu czworonogi, zyskują większe szanse na powrót do zdrowia. Rezultaty badań opisano w artykule opublikowanym w czasopiśmie naukowym Circulation: Cardiovascular Quality and Outcomes.

Pierwsze tego typu badanie przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali oraz Szwedzkiego Uniwersytetu Nauk Rolniczych. Najpierw dla zidentyfikowania osób w wieku 40-85 lat, które doświadczyły zawału serca lub udaru pomiędzy 2001 a 2012 rokiem, wykorzystano Szwedzki Krajowy Rejestr Pacjentów. Wyodrębniono grupę ponad 344 tys. osób, z których 186 tys. miało zawał serca, a 157 tys. udar mózgu. Aby ustalić, ile z tych osób posiadało psy, badacze posłużyli się danymi Szwedzkiej Rady Rolnictwa i Szwedzkiego Związku Kynologicznego. Właśnie w ten sposób odkryto, że osoby posiadające czworonogi szybciej wracały do zdrowia.

Według wyników pacjenci bez partnerów lecz posiadający psy, którzy doświadczyli zawału serca w latach 2001-2012, mieli o 33% mniejsze ryzyko śmierci po hospitalizacji. W przypadku, gdy badani mieszkali z partnerami i/lub z dziećmi oraz posiadali psy, ryzyko śmierci było dodatkowo o niższe 12%.

Badacze uważają, że można to wytłumaczyć przede wszystkim faktem, iż posiadanie czworonoga zmusza do podejmowania regularnej aktywności fizycznej. W znaczącym stopniu psy poprawiają także samopoczucie swoich właścicieli i zapobiegają powstawaniu stanów negatywnych emocji, co również wspiera utrzymanie lepszego zdrowia. Wcześniejsze badania wykazały, że właściciele psów doświadczają mniejszej izolacji społecznej, choćby poprzez większe szanse na wchodzenie w interakcje z innymi ludźmi.

Autorzy badania uprzedzają jednak, że celem publikacji nie jest zachęta do kupowania bądź adopcji psów, jako „lekarstwa”. Posiadanie czworonoga musi być decyzją przemyślaną, ponieważ bierzemy za niego odpowiedzialność. Wymagana jest przy tym odpowiednia wiedza i warunki dla zapewnienia zwierzęciu godnego bytowania.

 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Opracowanie: Krzysztof

Dodaj komentarz