fbpx

Czym jest kalendarz ciąży?

Fizjologiczna ciąża trwa 9 miesięcy, czyli 40 tygodni. To czas nie tylko dynamicznych zmian w organizmie matki, ale także rozwoju dziecka w jej łonie. Kalendarz ciąży pozwala krok po kroku, tydzień po tygodniu, dowiedzieć się co może odczuwać kobieta w poszczególnym trymestrze, jak zmienia się jej ciało, czego może się spodziewać na badaniach USG oraz jakie procesy zachodzą w rozwijającym się płodzie.
Co to jest kalendarz ciąży?

Kalendarz ciąży został stworzony, aby ułatwić przyszłej matce okres ciąży. Dzięki temu, że wie, co dzieje się na poszczególnym jej etapie i ma okazję lepiej przygotować się na przyjście na świat swojego dziecka. Śledzenie kalendarza ciąży pozwala również na kontrolowanie etapów rozwoju dziecka, w tym obserwacji jego pierwszych ruchów oraz dolegliwości ciążowych w kolejnych trymestrach tego stanu.

Więcej informacji o tym, co dzieje się z matką i dzieckiem w trakcie 9 miesięcy ciąży, przeczytasz na https://porody.medicover.pl/kalendarz-ciazy/.

Co dzieje się z dzieckiem w 1 trymestrze ciąży?

Pierwszy trymestr ciąży trwa od 1 do 13 tygodnia ciąży i przez wiele kobiet określany jest za najtrudniejszy. Ma to bezpośredni związek z dynamicznymi zmianami hormonalnymi, które mogą dawać takie objawy jak nudności, wymioty, bóle głowy oraz przewlekłą senność. Co dzieje się wówczas z dzieckiem? Zaczynają tworzyć się wszystkie narządy wewnętrzne, w tym przede wszystkim serce, którego bicie można zauważyć w obrazie USG około 6 tygodnia ciąży. Puls dziecka jest znacznie szybszy niż dorosłego człowieka i mieści się w przedziale między 110-160 uderzeń na minutę. Pod koniec tego trymestru najczęściej możliwe staje się określenie płci dziecka. Około 12 tygodnia pojawiają się pierwsze ruchy chwytne, jednak matka nie czuje ich aż do drugiego trymestru.

Co dzieje się z dzieckiem w 2 trymestrze ciąży?

Drugi trymestr ciąży wiąże się ze spadkiem ryzyka poronienia. W trakcie kolejnych tygodni życia płodowego zaczynają rozwijać się zmysły dziecka, co związane jest z szybkim rozwojem ośrodkowego układu nerwowego. Dochodzi do wykształcenia strun głosowych, powstają zawiązki stałych zębów, a masa ciała pod koniec tego okresu wynosi ok. 1 kilograma. Ok. 20 tygodnia ciąży, przyszła mama zaczyna czuć pierwsze kopniaki dziecka. Ma ono jeszcze dużo miejsca, dlatego może fikać koziołki i zmieniać miejsce położenia. W łonie matki maluch może odbierać już bodźce akustyczne i świetlne.

Co dzieje się z dzieckiem w 3 trymestrze ciąży?

W ostatnim trymestrze dziecko najszybciej przybiera na masie, co sprawia, że kobieta ciężarna zamiast kopniaków czuje rozciąganie i wiercenie się maluszka. Nadal bardzo intensywnie rozwija się mózg i płuca. W tym czasie wiele matek decyduje się na wykonanie zdjęcia 3D twarzy dziecka, co pozwala wstępnie ocenić jego rysy twarzy i to, którego członka rodziny przypomina najbardziej. Ostatni trymestr ciąży kończy się rozwiązaniem. Za fizjologiczne uznaje się poród między 37. a 40. tygodniem (zarówno drogami natury, jak i poprzez cesarskie cięcie).

Dodaj komentarz