fbpx

Siedem krajów Ameryki Południowej podpisało pakt o ochronie Amazonii

Prezydenci oraz Ministrowie z siedmiu krajów amazońskich spotkali się w Kolumbii, żeby uzgodnić środki mające na celu ochronę największego na świecie lasu deszczowego, zagrożonego pożarami oraz niepohamowanym wylesianiem.

Zgromadzenie odbyło się w wyniku niezliczonych głosów protestu płynących z krajów z całego świata na skutek szalejących pożarów, które pochłonęły połacie Puszczy Amazońskiej w Brazylii i Boliwii. Jego celem było “wesprzeć przestrzeń do dialogu regionalnego, mającego usprawnić ochronę oraz zrównoważone użytkowanie tych terenów, co ma zasadnicze znaczenie dla przetrwania naszej planety” – powiedział prezydent Kolumbii, Ivan Duque.

W Leticia, południowym mieście Kolumbii, Duque rozpoczął spotkanie w jednej z chat tubylców zwanych Maloca, otoczony przez członków plemienia Tikuna w barwnych pióropuszach.

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro, ostro krytykowany zarówno za swoją politykę sprzyjającą deforestacji, jak i za opóźnioną reakcję na pożary, nie pojawił się w mieście Leticia, powołując się na zalecenia lekarza.

Ustawa o ochronie

Siedząc przy długim drewnianym stole w cieniu wysokich drzew, przedstawiciele siedmiu krajów Ameryki Południowej podpisali Układ w Leticia (the Leticia Pact) na rzecz Amazonii, który według prezydenta Kolumbii zapewni lepszą ochronę amazońskich lasów deszczowych, jako że dotychczasowe traktaty “nie wystarczyły”.

Ten układ ustanawia plan działania w celu zabezpieczenia lasów deszczowych, “nie tylko dla państw Amazonii, ale również dla narodów tych terenów i społeczności międzynarodowej” – powiedział.

Kolumbijski Minister ds. Środowiska Ricardo Lozano oświadczył, że nowe środki obejmują także powołanie “amazońskiej sieci współpracy” celem wymiany informacji na temat wycinki drzew, łącznie z danymi meteorologicznymi mającymi zminimalizować zarówno skutki zmian klimatycznych, jak i zagrożeń nielegalnej eksploatacji oraz wyrębu drzew.

“Musieliśmy zwiększyć i wzmocnić współpracę między nami właśnie po to, aby sprostać wyzwaniom Amazonii, które z każdym dniem stają się coraz bardziej poważne” – powiedział reporterom w Leticia.

Poza Duque w roli gospodarza, w spotkaniu wzięli udział prezydenci innych państw – Martin Vizcarra (Peru), Lenin Moreno (Ekwador) oraz Evo Morales (Boliwia). Poza tym, obecni byli także wiceprezydent Michael Adhin (Surinam), Minister ds. Zasobów Naturalnych z Gujany, Raphael Trotman oraz Minister Spraw Zagranicznych Brazylii, Ernesto Araujo.

“Musimy udzielić konkretnych odpowiedzi” – twierdzi Vizcarra – “Skala problemu zmusza nas do podjęcia radykalnych działań i decyzji.”

Nowe instrumenty polityki

Dyrektor Generalny UNESCO Audrey Azoulay zaapelował do przywódców uczestniczących w szczycie, żeby “umocnili istniejące instrumenty” mające na celu ochronę Amazonii.

“Te instrumenty powinny być wzmacniane, a państwa –  zachęcane do ich ratyfikowania, zwiększenia obszarów chronionych, umocnienia nadzoru i możliwości działania.”

Brazylia mieści 60% lasów deszczowych Amazonii, pozostała część znajduje się na obszarach Kolumbii, Boliwii, Ekwadoru, Gujany, Peru, Surinamu oraz Wenezueli, a także departamentu zamorskiego Gujany Francuskiej.

Źródło: thejournal.ie

Tłumaczenie: Aleksandra Kotlęga

Dodaj komentarz