fbpx

Błyskawiczna nauka jak to robił Neo w Matrixie? Naukowcy twierdzą że to już możliwe

Naukowcy twierdzą, że aplikowanie wiedzy bezpośrednio do mózgu, tak jak to było w “Matrixie”, filmowym klasyku z gatunku science-fiction, może wkrótce wymagać od nas tyle wysiłku, co zasypianie.

Badacze opracowali symulator, który może przekazywać informacje bezpośrednio do mózgu danej osoby i uczyć nowych umiejętności w znacznie krótszym czasie. Naukowcy stawiają pierwsze kroki w rozwoju zaawansowanego oprogramowania, które sprawi, że natychmiastowa nauka w stylu Matrixa, w końcu stanie się rzeczywistością. W wyżej wymienionym klasyku science-fiction, bohater Neo jest w stanie nauczyć się sztuki kung-fu w parę sekund po tym, jak owa sztuka walki zostanie „załadowana”do jego mózgu.

Naukowcy z HRL Laboratories z siedzibą w Kalifornii twierdzą, że znaleźli sposób na ulepszenie procesu uczenia się, jednak skala ich odkrycia jest jeszcze znacznie mniejsza od tej w hollywoodzkiej wersji filmowej. Badali oni sygnały elektryczne w mózgu wyszkolonego pilota, a następnie przekazywali zebrane dane nowicjuszom i laikom, którzy potem uczyli się pilotować samolot w symulatorach lotu. Badanie, opublikowane w czasopiśmie Frontiers in Human Neuroscience, wykazało, że osoby, które poddały się neurostymulacji mózgu, za pomocą czapek z osadzonymi w nich elektrodami, poprawiły swoje zdolności pilotażowe i nauczyły się tego zadania o 33% lepiej od grupy placebo.

 

Źródło: scienceinsanity

Tłumaczenie: Joanna MM

 

Dodaj komentarz