fbpx

Nowe badania dowodzą, że medytacja wpływa na geny

 

O tym, że medytacja pozytywnie wpływa na ciało i umysł, np. zmniejsza ryzyko depresji, naukowcy wiedzą od dawna. Ale teraz okazuje się, że wpływ ten jest o wiele większy, niż kiedykolwiek podejrzewaliśmy – medytacja bowiem oddziałuje także na… geny – opisuje dr Deepak Chopra, znany na całym świecie endokrynolog i specjalista ds. metabolizmu, autor ponad 80 książek popularnonaukowych, z których wiele to bestsellery.

Chopra, w swoim wpisie na LinkedIn, przywołuje badania opisane w piśmie „Translational Psychiatry”. Jak podkreśla, były to prace naukowe na najwyższym poziomie, prowadzone przez specjalistów z Icahn School of Medicine, Uniwersytetu Kalifornii, Uniwersytego San Francisco i Harvard Medical School.

Medytacja wpływa na geny

Doktor zaznacza, że badania te to prawdziwy przełom, bo do tej pory naukowcy i lekarze byli przekonani o tym, że geny nigdy się nie zmieniają i nigdy ich nie tracimy, ani nie zyskujemy nowych. Pod tym ostatnim względem faktycznie nic się nie zmieniło – nie ma szansy, by człowiek po poczęciu samoczynnie stracił lub zyskał jakieś geny. Choć, oczywiście, komórki zmieniają się np. pod wpływem raka. Gdzie więc przełom?

Istnieje coś takiego, jak aktywność genów – DNA jest, jak pisze Chopra, „bardzo dynamiczne i responsywne wobec stylu życia”. To właśnie geny regulują każdą reakcję chemiczną w komórce, co w efekcie powoduje, że istnieją tysiące wariacji aktywności genów. Wyjaśniając bardziej obrazowo: działają one jak potencjometr, który reguluje napięcie – w sprzęcie audio jest to np. regulacja głośności. Pytanie, jakie zadawali sobie do tej pory naukowcy, dotyczyło tego, jak sprawić, by komórki wysyłały i otrzymywały jak najbardziej pozytywne sygnały – takie, które będą przedłużać życie komórki, a więc co za tym idzie, polepszać kondycję całych tkanek w organizmie i w efekcie – ogólnie jakość życia.

W związku z tym, wyjaśnia Chopra, byłoby olbrzymią zmianą, gdybyśmy mogli dokonywać wyborów ze świadomością, że bezpośrednio i natychmiastowo wpływają one na poprawianie pracy naszego ciała na poziomie genetycznym. I właśnie tego dowodzą nowe badania, podkreśla doktor.

Jak przeprowadzono doświadczenie?

Autorzy badań opisują swoje dokonania w ten sposób:

W badaniu brały udział 94 zdrowe kobiety w wieku 30-60 lat. 64 z nich nie medytowały regularnie. Badani przebywali w tym samym miejscu – ośrodku La Costa w Kalifornii, przez sześć dni. Połowa uczestników miała być po prostu na wakacjach, druga połowa zaś została włączona w specjalny program medytacji.

Obejmował on: naukę medytacji mantrowej, jogę i ćwiczenia nad autorefleksją. Wszystkie zaprojektowane przez dr Deepaka Choprę, który nie uczestniczył jednak w zbieraniu, ani analizowaniu informacji.

Naukowcy analizowali też 30 innych osób, doświadczonych w medytacji, bo uczestniczących w programie Chopry od tygodnia, zanim przybyła reszta badanych. Badacze zbierali próbki krwi i ankietowali uczestników eksperymentu tuż po przyjeździe i tuż przed wyjazdem. Do tego doszły ankiety przeprowadzane miesiąc po badaniu i 10 miesięcy po nim.

Naukowcy przebadali ponad 20 tysięcy zmian w genach, by stwierdzić, które z nich i jak zmieniały się pod wpływem eksperymentu w La Costa. W tym celu porównywali m.in. aktywność sieci genów w każdej z trzech badanych grup. W rezultacie okazało się, że wszystkie 3 grupy odnotowały istotne zmiany w aktywności genów – m.in. związanej z reakcjami na stres i funkcjami immunologicznymi.

Naukowcy ocenili też, jak zmieniło się samopoczucie uczestników. Wszystkie grupy, nawet miesiąc po eksperymencie, odnotowały poprawę samopoczucia, a do tego grupa nowicjuszy medytacji miała mniej objawów depresji i do tego była mniej zestresowana przez dłuższy czas niż ci, którzy byli w La Costa tylko „na wakacjach”.

[..]

– Nagle okazuje się, że nie ma już przepaści między umysłem i ciałem. Mamy genetyczny dowód na to, że są one połączone w jeden system, i tak powinniśmy do nich podchodzić, jeśli chcemy zdrowo rozwijać się przez całe życie – sugeruje dr Chopra.

Więcej na: businessinsider.com.pl

Dodaj komentarz