fbpx

W Indiach kursują już solarne pociągi

Pociągi w Indiach, drugim najludniejszym kraju świata, naszpikowane są najnowocześniejszą elektroniką i są bardziej przyjazne środowisku naturalnemu. Stało się to za sprawą bardzo rozsądnej inicjatywy, w myśl której tamtejsze koleje sukcesywnie będą wyposażały swoje składy kolejowe w panele fotowoltaiczne.

Pierwszy solarny pociąg zaczął kursować kilka dni temu przez stację Safdarjung w południowym Delhi. Projekt ten jest częścią wielkiego planu rządu Indii, który zakłada, że w ciągu 5 lat w tym kraju powstanie mnóstwo elektrowni słonecznych o łącznej mocy 5000 MW.

W nowym ekologicznym składzie D600 panele słoneczne zostały położone na dachach wagonów. Na każdym z nich znajduje się po 16 paneli o mocy 300 W każdy. Dzięki temu każdego dnia produkowane jest 20 kWh energii, która na bieżąco jest magazynowana w akumulatorach, a później zasila najważniejsze systemy elektryczne pociągu.

Do tej pory w składach były wykorzystywane dieselowskie generatory prądu. Do atmosfery wydobywały się więc ogromne ilości zanieczyszczeń. Teraz to już przeszłość.

Szacuje się, że solarne pociągi ograniczą zużycie aż 21 tysięcy litrów oleju napędowego rocznie, przy jednoczesnej redukcji CO2 o 9 ton rocznie na każdy wagon. Ministerstwo Kolei planuje zmodyfikowanie kolejnych 24 składów kolejowych w ciągu najbliższych 6 miesięcy.

Źródło: pib.nic.in, youtube

3 thoughts on “W Indiach kursują już solarne pociągi

 • 29 listopada 2017 at 14:33
  Permalink

  CO2 nie jest szkodliwe, jest pożyteczne, bez dwutlenku węgla człowiek nie byłby w stanie oddychać
  szkodliwy jest TLENEK węgla czyli czad, który wiąże się z krwią na stałe i uniemożliwia transport tlenu

  Reply
 • 13 kwietnia 2023 at 15:14
  Permalink

  A co z Hindusami na dachach pociągów?

  Reply

Dodaj komentarz