fbpx

Tak wygląda porównanie nóg 74-letniego triatlonisty, oraz osoby nieaktywnej fizycznie

Nowe badania obrazują  wpływ regularnych ćwiczeń na zachowanie prawidłowej masy mięśniowej u osób w każdym wieku. Ilustracje przedstawiają, co dzieje się z mięśniami nóg, u osób które ćwiczą regularnie triatlon.

Dla porównania pokazujemy również grafikę dotyczącą osób mało aktywnych fizycznie.

Obrazek powyżej przedstawia przekrój mięśni nóg 40-letniego triatlonisty.

Dwie poniższe grafiki mówią same za siebie, pokazują nogi  74 letniego „siedzącego” mężczyzny,

oraz 74 latka który jest aktywnym triatlonistą.

Jak widać, mięśnie nóg 74-letniego triatlonisty niewiele różnią się od 40-letniego sportowca.

Autorzy badania piszą dalej:

“Powszechnie uważa się, że wraz ze starzeniem następuje nieunikniony spadek  witalności.  Często wiąże się z poczuciem słabości i utratą niezależności. Spadek ten może mieć większy  związek  z wyborem stylu życia, brakiem aktywności fizycznej i niewłaściwym odżywianiem, niż z całkowitym potencjałem starzenia się układu mięśniowo-szkieletowego.”

„W tym badaniu staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie, co tak naprawdę dzieje się z naszymi mięśniami wraz z wiekiem, jeśli utrzymujemy regularną aktywność. Badanie pokazuje, że jesteśmy w stanie utrzymać masę i siłę mięśniową dzięki długotrwałym, codziennym ćwiczeniom”.

Autorzy badania dochodzą do następującej konkluzji:

“Utrata chudej masy mięśniowej oraz wynikające z tego osłabienie, doświadczane podczas siedzącego trybu życia  powoduje znaczne, lecz możliwe do naprawienia obciążenia osobiste, społeczne i ekonomiczne. Jako lekarze medycyny sportowej musimy zachęcać ludzi do ruchu i pozostawania aktywnymi . Badanie to dokumentuje możliwość utrzymania masy mięśniowej i siły w każdym wieku poprzez proste zmiany stylu życia.”

Źródło: everymantri.com

2 thoughts on “Tak wygląda porównanie nóg 74-letniego triatlonisty, oraz osoby nieaktywnej fizycznie

Dodaj komentarz