fbpx

Elon Musk w 2021 r. przekazał na cele charytatywne akcje o wartości 5,7 mld dol

Dyrekror jednej z agend ONZ wystosował w listopadzie 2021 roku apel do najbogatszych ludzi na świecie o wsparcie finansowe walki ze światowym głodem. Jednym z adresatów tych słów był Elon Musk, który w tym samym miesiącu przekazał na cele charytatywne papiery wartościowe o łącznej wartości niemal 6 mld dol.

W listopadzie 2021 r. tuż po tym, jak Światowy Program Żywnościowy (WFP) Organizacji Narodów Zjednoczonych opublikował szczegóły wartego 6 mld dol planu walki z głodem na świecie, Elon Musk dokonał darowizny 5 mln akcji Tesli.

Informacja o dotacji prezesa Tesli pojawiła się w poniedziałkowym komunikacie amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Publikacja wskazuje, że między 19 a 29 listopada ub.r. miliarder miał rozdysponować łącznie 5,044 mln akcji Tesli. Nie napisano, która z organizacji otrzymała wsparcie Muska, aczkolwiek podkreślono, że na potrzeby transakcji zawarto umowę trustu.

Po uśrednieniu wyceny akcji Tesli z listopadowego okresu całkowita wartość udziałów, które zostały rozdysponowane, wyniosła 5,7 mld dol., wynika z szacunków autorstwa magazynu “Bloomberg”.

Najbogatszy człowiek na świecie dokonał darowizny w tym samym czasie, gdy sprzedawał udziały w Tesli, celem pozyskania funduszy na zapłatę podatków od wykonania opcji, których termin zapadalności przypada na sierpień 2022 r.

W czasie, gdy należące do Muska akcje zmieniały właściciela, prezes Tesli wdał się w dyskusję z dyrektorem wykonawczym Światowego Programu Żywnościowego ONZ Davidem Beasleyem. 26 października ub.r. Beasley wystąpił w programie CNN “Connect the World”, w którym oznajmił, że 6 mld dol. przekazane przez takie osoby jak Jeff Bezos czy Elon Musk może uratować od “niechybnej śmierci głodowej” 42 mln ludzi.

Pięć dni później prezes Tesli zakwestionował twierdzenia dyrektora agendy ONZ, zwracając uwagę na to, że tak mała kwota nie rozwiąże problemu głodu na świecie. Miliarder zaznaczył jednocześnie, że jeśli WFP przedstawi wyliczenia dotyczące sposobu zagospodarowania takiej sumy, to Musk gotów jest “w tej chwili sprzedać akcje Tesli i dokonać darowizny”.

W odpowiedzi Beasley opublikował 16 listopada plan rozdysponowania 6,6 mld dol. na cele związane z walką ze światowym głodem.

Tajemniczy beneficjent

Tesla nie odpowiedziała na pytania Insidera dotyczące beneficjentów dotacji Muska. Jak zaznacza Marketwatch, najbogatszy człowiek na świecie prowadzi swoją własną organizację charytatywną – the Musk Fundation, wspierającą projekty dotyczące m.in. badań nad energią odnawialną.

Rzecznik prasowy WFP Steve Taravella odmówił odpowiedzi na pytanie, czy Światowy Program Żywnościowy był jednym z beneficjentów darowizny Muska. – Praktyka naszej organizacji zakłada pozostawienie ogłoszenia informacji o darowiźnie w gestii samych darczyńców – zaznaczył.

Według Bloomberg Bilionaires Index Elon Musk jest najbogatszym człowiekiem na świecie. Wartość netto jego majątku wynosi obecnie 227 mld dol.

Źródło: forbes.com

One thought on “Elon Musk w 2021 r. przekazał na cele charytatywne akcje o wartości 5,7 mld dol

Dodaj komentarz