fbpx

Niespodzianka na Jowiszu. Chmury niczym obraz Picasso

Naukowcy z NASA opublikowali na platformach społecznościowych fascynujące zdjęcie ukazujące powierzchnię Jowisza. To, co przyciąga uwagę, to niecodzienny wzór, który przypomina dzieła słynnego malarza, Pablo Picassa.

Zdjęcie udostępnione przez NASA ukazuje chmury burzowe i burze na granicy pomiędzy dniem a nocą na Jowiszu. Jednak obraz kryje w sobie coś więcej.

Tajemnicza twarz na Jowiszu

Fotografia, dzięki niskiemu kątowi padania światła słonecznego, eksponuje złożoną strukturę tego obszaru, co pozwala naukowcom zgłębiać tajemnice atmosfery tej planety.

Autorem zdjęcia jest Władimir Tarasow, który wykorzystał dane z instrumentu JunoCam. Gdy obraz był rejestrowany, sonda była oddalona o około 7700 km od chmur Jowisza i znajdowała się na szerokości geograficznej 69 stopni północnych.

Zdaniem badaczy, obraz przypomina ludzką twarz, co jest wynikiem pareidolii — zjawiska, w którym nasz mózg rozpoznaje znane kształty w przypadkowych obiektach, jak np. w chmurach.

Ciekawostką jest fakt, że NASA udostępniło zdjęcie 25 października, w dniu 142. rocznicy urodzin Picassa. Chmury na Jowiszu kojarzą się z kubistycznym stylem malarstwa, z którego artysta był znany.

Dodaj komentarz