fbpx

Powstała metoda na zamianę dwutlenku węgla w paliwo

Jeżeli nowe odkrycie uczonych z Uniwersytetu w Kalifornii rzeczywiście okaże się efektywne, to może to znacznie zmienić sposób, w jaki zasilamy nasze samochody i wytwarzamy niektóre produkty. Czy zbliża się przełomowy moment na miarę wynalezienia silnika Diesla?

Naukowcy z wydziału kalifornijskiego uniwersytetu w Berkeley opracowali całkowicie nowy sposób na pozyskiwanie ważnych dla nas związków, przy jednoczesnym pozbywaniu się dwutlenku węgla, który jest bardzo znaczącym czynnikiem w procesie zmieniania się klimatu, który jest dla nas niestety niekorzystny.

Ich odkrycie polega na zamianie dwutlenku węgla w octany, które mogą służyć nam do produkcji plastiku, leków a nawet paliwa, co mogłoby zapobiec szybkiemu kurczeniu się ziemskich zasobów surowców naturalnych.

Na czym polega cały proces? Opiera się on głownie o sztuczną fotosyntezę, w czasie której są wykorzystywane półprzewodnikowe nanodruciki, a także genetycznie zmodyfikowana bakteria E.coli (o której z resztą jest od jakiegoś czasu bardzo głośno w mediach, jednak bynajmniej nie z powodu jej pozytywnego działania dla ludzkości). W reakcji kontrolowanej przez uczonych powstają właśnie octany, analogicznie do węglowodanów i tlenu w procesie zwykłej fotosyntezy.

W najbliższej przyszłości badacze z Uniwersytetu Kalifornii planują Jeszce bardziej rozwijać nowy proces, dzięki czemu będą w stanie uzyskiwać jeszcze lepsze wyniki, a  być może wprowadzić go do powszechnego użycia, by móc zastąpić ropę naftową nowymi, ekologicznymi paliwami.

Źródło: NanoLetters

Dodaj komentarz