Lekarze z Kanady protestują przeciwko podwyżkom własnych pensji

“Żądamy anulowania podwyżek pensji dla lekarzy” – pod taką petycją podpisało się ponad 800 medyków z prowincji Quebec. Protestujący lekarze uważają, że ich pensje są wystarczające, a pieniądze można przeznaczyć między innymi dla pracowników innych zawodów służby zdrowia.

Jak informuje New York Times, niedawne podwyżki pensji lekarzy z Kanady wywołały zaskakującą reakcję wśród przedstawicieli tego zawodu. W petycji, która zebrała ponad 800 podpisów w ciągu ostatnich dwóch tygodni, medycy domagają się ich anulowania.

“Te podwyżki są tym bardziej szokujące, że po znacznym ograniczeniu liczby personelu medycznego, nasze pielęgniarki, pielęgniarze, pracownicy administracji i inni, zmagają się z bardzo trudnymi warunkami. W wyniku tych działań, naszym pacjentom brakuje dostępu do niezbędnych usług” – piszą.

W lutym tego roku, federacja specjalistów medycznych wynegocjowała z władzami lokalnymi zwiększenie budżetu na pensje lekarzy z 4,7 mld do 5,4 mld dolarów do 2023 roku. Średnie wynagrodzenie lekarza specjalisty w Quebecu wynosi ponad milion złotych rocznie. Lekarz rodzinny zarabia prawie 700 tys. zł w ciągu roku.

“Wbrew oświadczeniom premiera wierzymy, że istnieją sposoby, aby rozdystrybuować zasoby systemu ochrony zdrowia tak, aby wspierać zdrowie społeczeństwa i spełnić oczekiwania naszych pacjentów – bez wykorzystywania pracowników do granic możliwości”

 • czytamy dalej w petycji.

Celem lekarzy jest to, aby pieniądze na podwyżki dla nich zostały przeznaczone na ulepszenie systemu i pensje dla innych pracowników zatrudnionych w ochronie zdrowia.

Jakiś czas temu, pielęgniarki z Quebecu protestowały przeciwko zbyt małej liczbie osób pracujących w tym zawodzie. Domagano się przepisów, które ustaliłoby maksymalną liczbę pacjentów, którymi dziennie może zajmować się pielęgniarz lub pielęgniarka.

Uwagę na ten problem zwrócił między innymi wpis pielęgniarki  Émilie Ricard. Napisała ona, że skończyła wyczerpującą nocną zmianę, w czasie której jako jedyna zajmowała się 70 pacjentami.


Źródło: nytimes.com

3 thoughts on “Lekarze z Kanady protestują przeciwko podwyżkom własnych pensji

 • 14 marca 2018 at 16:43
  Permalink

  Przysięgam na wszystko, ze jak moja pensja pozwoli mi w KAZDYM miesiącu za zarobki jako lekarz w szpitalu kupić średniej klasy auto, to będę protestował ze to przegięcie… pozdrawiam.

  Reply
 • 15 marca 2018 at 08:48
  Permalink

  Takie rzeczy tylko w Kanadzie 😀 Ja bym całą podwyżkę przeznaczyła na fundacje pomagające kotom, ale w sumie pielęgniarkom też się przyda 😛

  Reply

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: