fbpx

Ćwiczenia fizyczne niezwykle skuteczne w terapii zaburzeń psychicznych.

Według analizy badań opublikowanej w „British Journal of Sports Medicine” ćwiczenia fizyczne są skuteczne w redukcji objawów zaburzeń psychicznych, takich jak depresja i stany lękowe.

Autorzy analizy dochodzą do wniosku, że ćwiczenia fizyczne powinny stanowić jedną z kluczowych metod terapii osób z zaburzeniami psychicznymi, takimi jak depresja, stany lękowe czy złe samopoczucie psychiczne.

Grupa naukowców z University of South Australia w Adelajdzie przeanalizowała 97 przeglądowych prac, które dotyczyły 1039 badań przeprowadzonych na populacji 128 119 osób. W badaniach uwzględniono osoby z zaburzeniami psychicznymi, innymi chorobami przewlekłymi oraz osoby zdrowe. Na podstawie analizy badacze wyciągnęli określone wnioski.

Okazało się, że ćwiczenia fizyczne mają znaczący statystycznie wpływ na łagodzenie objawów depresji i stanów lękowych w porównaniu do standardowej terapii. Dodatkowo aktywność fizyczna pozytywnie wpływała na osoby z zaburzeniami psychicznymi.

Osoby z depresją, kobiety w ciąży i w połogu, osoby z HIV, z przewlekłą chorobą nerek oraz osoby zdrowe, czerpały największe korzyści z aktywności fizycznej.

Badacze stwierdzili, że intensywniejsza aktywność fizyczna wpływa na większą poprawę objawów psychicznych, ale jej skuteczność zmniejsza się wraz z upływem czasu. Według autorów badań, treningi trwające 12 tygodni lub krócej przynoszą największe korzyści, co sugeruje, że taki rodzaj interwencji może szybko przynieść efekty.

Główny autor badania, dr Ben Singh, zasugerował, że uwzględnienie aktywności fizycznej w terapii różnych zaburzeń psychicznych i emocjonalnych powinno być priorytetem.

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że liczba osób dotkniętych problemami psychicznymi stale rośnie. Obecnie jedna na osiem osób na świecie (970 mln) zmaga się z takim problemem. Globalne koszty wynikające z tych chorób szacowane są na 2,5 bilionów dolarów rocznie, a do 2030 r. mają wzrosnąć do 6 bilionów. To sprawia, że włączenie aktywności fizycznej do terapii psychologicznej jest niezwykle istotne.

Jak skomentował główny autor pracy dr Ben Singh, „włączenie aktywności fizycznej do terapii różnych zaburzeń i problemów natury psychicznej powinno być priorytetem”.

Zespół badawczy zauważył, że różne rodzaje aktywności fizycznej, w tym aerobik, np. spacery, joga, pilates czy trening siłowy, mogą przynosić korzyści. Co istotne, nie trzeba wykonywać dużej liczby ćwiczeń, aby zauważyć pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne.

Źródło: bjsm.bmj.com

 

Dodaj komentarz