fbpx

Znajdź własnego rzemieślnika. Warszawscy aktywiści pomagają przetrwać małym firmom

Jak uzyskiwać stałe przychody w dobie koronawirusa, gdy jest się rzemieślnikiem? Warszawscy aktywiści ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze znaleźli na to sposób. Stworzyli mapę lokalnych rzemieślników.

Trudne czasy dla rzemieślników

W samej stolicy pracowni rzemieślniczych jest co najmniej kilkaset. Są to m.in. szewcy, kaletnicy i zegarmistrzowie, którzy nie są w stanie przenieść działalności do internetu. Ich praca polega przecież na bezpośrednim kontakcie z klientem. W związku z koniecznością przestrzegania zasad kwarantanny wiele z nich jest aktualnie o krok od bankructwa. W ostatnim czasie swój zakład musiał zamknąć Tomasz Kowalski, którego rodzina rękawicznictwem zajmowała się od 1900 r. Ale to nie jest odosobniony przypadek. Ze względu na brak klientów i znaczący spadek przychodów nad zamknięciem zakładu zastanawia się również zegarmistrz, Jarosław Durski.

– Jest to ciężka sytuacja, klienci nie przychodzą do pracowni. Przez to obroty spadły o 3/4 w stosunku do poprzednich miesięcy. My, rzemieślnicy, zastanawiamy się, czy nie należałoby zamknąć swoich interesów. Ale nasuwa się następne pytanie: z czego żyć i z czego utrzymać rodzinę? – wyznał Jarosław Durski, zegarmistrz z zakładu przy ul. Madalińskiego.

Jak dotrzeć do klienta?

Rzemieślnicy wciąż szukają sposobów dotarcia do klienta. Często decydują się na takie rozwiązania, których do tej pory nie stosowali, np. przeniesienie działalności do internetu. Takie rozwiązanie nie jest jednak możliwe dla wszystkich.

– W naszej branży zegarmistrzowskiej jest trudno pracować przez internet. Żeby wycenić zegarek, jego naprawę, muszę go widzieć, dotknąć. Ale jeżeli jest taka sytuacja, że klient boi się przyjść do pracowni osobiście, mogę oczywiście do niego przyjechać i odebrać zegarek – dodał Jarosław Durski.

W odpowiedzi na potrzeby tej konkretnej grupy zawodowej aktywiści ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze we współpracy z serwisem patyna.pl stworzyli mapę warszawskich pracowni, która na bieżąco jest uzupełniana o kolejne zakłady. Możemy na niej znaleźć fachowca z okolicy, który podejmie się każdego zadania. Taka akcja być może uchroni część zakładów od bankructwa i pomoże przetrwać im kryzys.

Mapę znajdziesz tu: http://www.rzemieslnicy.waw.pl/

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: radiokolor.pl

Foto: MJN

 

Dodaj komentarz