fbpx

Rzuć skarpetą, dostaniesz kawę. Gastronomicy wspierają bezdomnych

Kilka szczecińskich lokali wprowadziło nietypową „walutę”. Można tam wypić wypić pyszną kawę lub herbatę w zamian za… ciepłe skarpety. Zimowa odzież taka jak czapki, szaliki czy bielizna, pozostawiona w lokalu, przekazana zostanie osobom bezdomnym podczas cyklicznych czwartkowych „Spotkań przy zupie” na placu Tobruckim.

Pomysłodawcą akcji jest Monika Kopczyńska, która na co dzień prowadzi kawiarnię Coffee Point przy ul. Staromiejskiej. Kobieta wspomaga również szczecińskie „Spotkania przy zupie” na placu Tobruckim, gdzie w każdy czwartek wolontariusze czekają tam z gorącą zupą i ciastem dla potrzebujących, aby z nimi pobyć, porozmawiać, poznać ich potrzeby

W ostatni czwartek na placu było potwornie zimno – opowiada pani Monika w wywiadzie dla 24kurier.pl. – Ja sama bardzo zmarzłam, choć byłam odpowiednio ubrana. Widziałam, jak niektóre osoby bezdomne trzęsą się z zimna. Wracając z pracy, kupiłam trochę ciepłych skarpet i rzeczy, ale pomyślałam, że to i tak jest bardzo mało. Wtedy wpadłam na pomysł tej akcji. Jestem naprawdę zaskoczona i zachwycona tym, co się dzieje, bo odzew jest świetny! – dodaje.

Do akcji „Rzuć skarpetą – oddamy kawą” przyłączają się inne lokale. Ciepłą odzież można zostawić w restauracji „Z drugiej strony lustra” przy al. Piłsudskiego oraz „5 smaków” przy ul. Jasnej. Tam również czeka na darczyńców kawa lub herbata.

Swoją zbiórkę pod hasłem „Podziel się szalikiem, podziel się ręcznikiem” prowadzi też szczecińskie Centrum Profilaktyki Uzależnień, dawna Izba Wytrzeźwień. Jej terapeuci organizują w szczecińskich szkołach szkolenia dla nauczycieli, rodziców i uczniów, w ramach podziękowań przyjmując właśnie ciepłe szaliki, czapki, rękawiczki, a także ręczniki, które w czwartek na pl. Tobruckim rozdają osobom bezdomnym i potrzebującym.

Szczecinianie są fantastyczni, lubią pomagać, wystarczy impuls, iskra – ocenia Monika Kopczyńska. – Widać to doskonale podczas „Spotkań przy zupie”, gdzie przychodzą tak bardzo różni ludzie. Chętni do tego, żeby rozmawiać, być z innymi, uśmiechać się i dzielić.

Źródło: 24kurier.pl

Dodaj komentarz