fbpx

Saudyjskie kobiety będą mogły prowadzić samochody.

Saudyjskie kobiety będą mogły prowadzić samochód. Królestwo jest jedynym państwem na świecie, w którym kobiety nie mogły kierować pojazdami. Historyczny dekret zacznie obowiązywać od czerwca przyszłego roku.

Saudyjski król Salman ibn Abd al-Aziz Al Suud już wcześniej zapowiadał, że społeczeństwo jest gotowe na złagodzenie restrykcyjnych zwyczajów. Przeciwnicy argumentowali, że jest to wbrew saudyjskiej kulturze a zmiany pozwalające kobietom prowadzić samochody mogą zaburzyć
istniejące stosunki społeczne i rodzinne.

Aby przepisy weszły w życie Arabia Saudyjska musi teraz zorganizować kursy po których kobiety będą mogły prowadzić samochód i otrzymywać prawo jazdy. Specjalne przepisy muszą zostać wprowadzone także w drogówce. Tamtejsi policjanci nie musieli dotąd komunikować się z kobietami za kierownicą.

Od lat o prawo do prowadzenia samochodu walczy w Arabii Saudyjskiej Manal al Szarif. Film w którym jeździ ona samochodem znalazł się w internecie a kobieta trafiła do więzienia. – Ta historyczna
decyzja jest początkiem walki o równe prawa kobiet i mężczyzn w Arabii Saudyjskiej. Wielki deszcz zaczyna się od małej kropli – napisała dziś w mediach społecznościowych Manal Al Szarif.

Źródło: nytimes.com

Dodaj komentarz