fbpx

Kakao poprawia ostrość widzenia w ciągu dnia

Naturalne składniki znajdujące się w kakao mogą mieć pozytywny wpływ na zdrowie siatkówki i ogólną funkcję wzrokową u ludzi — informują Hiszpańscy naukowcy.

Siatkówka, będąca bogato unaczynioną strukturą wewnątrz oka, wymaga dużych ilości tlenu. Badacze zdecydowali się zbadać efekt polifenoli, obecnych w kakao i owocach leśnych, na zdolności widzenia.

W ramach eksperymentu przeprowadzonego przez zespół z Uniwersytetu w Madrycie, 40 młodych osób w wieku od 18 do 27 lat poddano testom na ostrość wzroku w różnych warunkach oświetlenia. Przed testami, badani zostali poproszeni o unikanie pokarmów i napojów bogatych w polifenole przez 24 godziny, a następnie spożywali mleko z kakao, samo mleko lub mieszankę owoców leśnych. Po spożyciu ich mocz analizowano pod kątem obecności składników organicznych.

Polifenole, w tym antocyjany i flawonoidy, są znane z ochrony organizmu przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki, dzięki właściwościom antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym. Zarówno kakao, jak i owoce leśne, są cennymi źródłami tych związków, które wspierają zdrowie śródbłonka – warstwy komórkowej wyściełającej wnętrze naczyń krwionośnych.

Wyniki eksperymentu wykazały, że spożycie kakao z mlekiem znacząco poprawiło ostrość wzroku w warunkach dziennych i zwiększyło zdolność koncentracji oraz przetwarzania informacji wzrokowych u uczestników. Spożycie owoców leśnych również przyniosło korzyści, choć w mniejszym stopniu, a żaden z testowanych produktów nie poprawił widzenia w słabym oświetleniu.

Te odkrycia sugerują, że włączenie kakao do diety może przyczynić się do poprawy funkcji wzrokowych, prawdopodobnie dzięki zwiększeniu przepływu krwi do oka i lepszemu zaopatrzeniu siatkówki w tlen i składniki odżywcze. Jednak mechanizm działania polifenoli na wzrok wymaga dalszych badań, aby w pełni zrozumieć ich wpływ, szczególnie w kontekście starzenia się oraz chorób neurodegeneracyjnych. Naukowcy podkreślają potrzebę przeprowadzenia dodatkowych eksperymentów, aby zweryfikować korzyści płynące ze spożywania związków organicznych dla zdrowia oczu.

Źródło: sciencedirect.com

Dodaj komentarz