fbpx

Rzadkie, majestatyczne zjawisko pogodowe – pojawia się tylko przez kilka minut

Fotograf Nathan Voytovick uchwycił na zdjęciu nietypowe zjawisko pogodowe na plaży w Michigan, gdzie spontanicznie tworzyły się skomplikowane piaskowe formacje, by zaraz potem zniknąć.

Te krótkotrwałe twory, określane jako „piaskowe kolumny (flary)”, formują się, gdy mroźne lub zagęszczone kolumny wodne w piasku poddają się erozji, albo w niektórych przypadkach, gdy wiatr nanosi na nie dodatkowe ziarna piasku. Mimo iż struktury te nieustannie ewoluują, są niezwykle kruche.

Te unikalne kolumny powstają w ciągu nocy, co daje bardzo ograniczoną możliwość ich sfotografowania tuż po wschodzie słońca. Gdy tylko promienie słoneczne je ogrzeją, ich lodowe spoiwo rozpuszcza się, i kolumny rozpadają się, nie zostawiając po sobie żadnych śladów swojej obecności.

Voytovick zarejestrował to zjawisko przy latarni morskiej Saint Joseph North Pier Inner Lighthouse w Saint Joseph, Michigan, 18 marca 2024 roku i opublikował film na swoim profilu na Facebooku.

„Sam fakt, że piasek może zamarzać, jest niesamowity” – skomentował Voytovick w rozmowie z Storyful.

Piaskowe kolumny, które zazwyczaj formują się w zimie, mogą osiągnąć do 15 cali wysokości. Mniejsze formy, mierzące zaledwie cal lub dwa, pojawiają się, kiedy temperatura wzrasta powyżej zera. Jeśli warunki wiatru i temperatury są stabilne, a niebo pozostaje zachmurzone, te struktury mogą utrzymać się przez więcej niż jeden dzień, ciągle zmieniając swój kształt i wielkość.

Dodaj komentarz