fbpx

Polski deser najlepszy na świecie. Rywale pozostali daleko w tyle

Polski sernik został uznany za najlepszy deser serowy na świecie w rankingu serwisu TasteAtlas, gdzie głosami internautów wyprzedził baskijskiego konkurenta.

W poprzednim roku nasz narodowy wypiek zajął drugą pozycję w międzynarodowym zestawieniu deserów serowych, by w bieżącym roku zdobyć najwyższe laury.

W czołówce znalazły się również indyjskie ras malai i grecka sfakianopita, a za nimi ulokowały się serniki z Nowego Jorku, Japonii, Kraju Basków, węgierski rakoczi turos, kolejny grecki deser — melopita oraz niemiecki kasekuchen.

Sernik — deser o długiej tradycji

Historia sernika sięga starożytności, z pierwszymi wzmiankami datowanymi na IV wiek p.n.e. Ten uwielbiany na całym świecie deser ma swoje korzenie zarówno w tradycji chrześcijańskiej, jak i żydowskiej.

W XVII wieku sernik przybył do Polski dzięki Janowi III Sobieskiemu, który po bitwie pod Wiedniem przyniósł ze sobą przepis na ten smakołyk. W Polsce sernik ewoluował, przybierając formę pieczonego na kruchym cieście deseru, często wzbogaconego owocami czy rodzynkami, które są popularnym dodatkiem w polskich recepturach.

Dodaj komentarz