fbpx

Wielki sukces polskich lekarzy. Usunęli guza mózgu bez skalpela

Polscy lekarze po raz pierwszy wykonali zabieg usunięcia guza bez chirurgicznego otwierania czaszki. Metoda o nazwie termoablacja wkrótce zacznie być powszechniejsza.

Zespół lekarzy z Centrum Zdrowia Dziecka pod kierownictwem dr. Wojciecha Nowaka z Kliniki Neurochirurgii Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” wykonał po raz pierwszy w Polsce zabieg termoablacji na 10-letnim pacjencie. Zabieg trwał 3,5 godz., a w jego trakcie chłopca monitorowano za pośrednictwem rezonansu magnetycznego. Aparatura umożliwiała podgląd postępu pracy i pozwalała na ewentualną zmianę trajektorii operacji. Zabieg zakończył się sukcesem – dziś 10-letni Natan czuje się dobrze.

Jak poinformowała kadra z Centrum Zdrowia Dziecka, zabieg termoablacji był możliwy dzięki sprzętowi zakupionemu przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W najbliższym czasie szpital planuje wykonać kolejne trzy podobne zabiegi.

Przypomnijmy, że zabieg termoablacji polega na wprowadzaniu do centrum guza nowotworowego elektrody w kształcie igły generującej prąd przemienny o wysokiej częstotliwości (300–500 kHz), który przepływa przez tkanki i generuje temperaturę do 45–50 °C. W konsekwencji podwyższonej temperatury następuje martwica i zniszczenie tkanki nowotworowej.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: Wiadomości (onet.pl)

Fot. główna: medonet.pl

 

Dodaj komentarz