fbpx

W Mamerkach na Mazurach powstała replika Bursztynowej Komnaty

Słynna Bursztynowa Komnata poszukiwana jest od wielu lat, także w Polsce – niestety bezskutecznie. Od 27 kwietnia w Mamerkach będzie można zwiedzać replikę pomieszczenia, która została wykonana przez renomowaną pracownię artystyczną specjalizującą się w odtwarzaniu zaginionych dzieł sztuki światowej.

Replika jest zlokalizowana w jednym z pomieszczeń schronu, w którym znajduje się Muzeum II Wojny Światowej. Wykonano ją z masy masy plastyczno-żywicznej. Prace trwały niemal rok.

Prawdziwa Bursztynowa Komnata powstała na początku XVIII wieku, była to sala o wymiara ch 10,5 m na 11,5 m. Inicjatorem jej budowy był Fryderyka I Hohenzoller – miała ona zdobić jego gabinet w podberlińskim pałacu w Charlottenburgu.

W 1716 roku car Rosji Piotr I Wielki podczas wizyty w Poczdamie, zachwycony arcydziełem, otrzymał je w podarunku od Fryderyka Wilhelma I (syna Fryderyka I) jako dowód przyjaźni i potwierdzenie zawartego sojuszu. Dar trafił do Petersburga. Bursztynowa Komnata była wystawiona w Pałacu Letnim, następnie Zimowym, aż w końcu w 1755 roku trafiła, z polecenia carowej Elżbiety I, do Carskiego Sioła. Tam została rozbudowana i wzbogacona. W 1941 roku pałac został zrabowany przez Niemców. Bursztynowa Komnata trafiła do zamku w Królewcu. 9 kwietnia 1945 roku Armia Czerwona zdobyła królewiecką twierdzę, jednak skarbu nigdy nie odnaleziono, a poszukiwania Bursztynowej Komnaty trwają do dziś.

 

Tak wyglądała oryginalna Bursztynowa Komnata w 1917 r. (Wikimedia Commons)

 

Czytaj więcej na: poznajpolske.onet.pl

Dodaj komentarz