fbpx

Różnorodność i konsekwencja są niezbędne dla sprawności umysłowej

Naukowcy twierdzą, że regularne zaangażowanie w różnorodne aktywności pomaga zachować sprawny umysł. Dlatego lepiej jest znaleźć sobie jakieś hobby, pomóc komuś lub chociaż posprzątać, niż siedzieć i oglądać telewizję.

W eksperymencie zorganizowanym przez specjalistów z University of South Florida wzięło udział ponad 700 osób w wieku od 34 do 84 lat. Naukowcy zbadali  jak stopień urozmaicenia życia wpływa na ich intelektualne możliwości.

Skupili się przy tym na siedmiu rodzajach aktywności – pracy zawodowej, czasie spędzanym z dziećmi, domowych obowiązkach, organizacji czasu wolnego, aktywności fizycznej, wolontariatach i nieformalnej pomocy innym.

Tę samą grupę przebadano w momencie startu projektu i po dziesięciu latach.

Jak się okazało, sprawdzany pod różnymi kątami intelekt osób, które angażowały się w więcej różnych aktywności, pracował lepiej. Dotyczyło to badanych w każdym wieku.

Co jednak ważne, kluczowa była także konsekwencja w regularnym podejmowaniu tych działań.

„Rezultaty te przemawiają za porzekadłem ‘use it or loose it’ (ang. “używaj albo strać” ) i mogą pomóc we właściwym wyborze strategii promujących aktywny styl życia, tak aby obejmowały różnorodne aktywności” – mówi prof. Soomi Lee, współautorka publikacji, która ukazała się na łamach „Journal of Gerontology: Psychological Sciences and Social Sciences”.

„Wyniki te sugerują, że pełen zaangażowania styl życia z różnorodnymi i regularnymi aktywnościami jest kluczowy dla zdrowia umysłowego” – dodaje badaczka.

Zdaniem naukowców doświadczenia życiowe, takie jak edukacja czy uprawianie hobby, mogą wręcz opóźniać rozwój choroby Alzheimera. Z kolei bezczynność i pasywne spędzanie czasu, np. przed telewizorem, wiążą się z szybszym pogorszeniem intelektualnych możliwości.

To nie wszystko. Wcześniejsze badanie przeprowadzone przez ten sam zespół naukowców pokazało, że różnorodność w życiu sprzyja także dobremu samopoczuciu osób starszych.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl, eurekalert.org

Dodaj komentarz