fbpx

Holandia. Kibice NAC Breda złożyli hołd generałowi Stanisławowi Maczkowi i polskim żołnierzom

Z okazji 75 rocznicy wyzwolenia Bredy, miejscowa arena Rat Verlegh Stadion zmieniła na jeden dzień nazwę na Stanisław Maczek Stadion. Kibice oddali w ten sposób cześć bohaterom z Polski.

Przed rozpoczęciem meczu Pucharu Holandii pomiędzy NAC Breda a FC Emmen miejscowi kibice zaprezentowali efektowną „sektorówkę”. Widniał na niej ogromny napis „Dzięki” oraz podpis „1. Polska Dywizja Pancerna”.

 

 

– Hołd dla polskich wyzwolicieli. Ależ fajnym klubem jest NAC – mówił komentator holenderskiej telewizji Fox Sports.

We wtorek, arena w Bredzie zmieniła na jeden dzień nazwę na Stanisław Maczek Stadion. Upamiętniono w ten sposób generała Stanisława Maczka i jego żołnierzy, którzy 75 lat temu wyzwolili to holenderskie miasto.

„Dzięki jego podejściu (gen. Maczka – przyp. red.), w którym użyto nie tylko artylerii, ale i piechoty, zachowało się wiele charakterystycznych elementów miasta. Dlatego chcemy wyrazić naszą wdzięczność tym, którzy oddali życie i je ryzykowali za wyzwolenie naszego miasta” – poinformował klub na swojej stronie internetowej.

Symbolicznego rozpoczęcia meczu dokonali krewni dwóch polskich żołnierzy, którzy brali udział w walkach. Gen. Stanisław Maczek zmarł 11 grudnia 1994 r. w Edynburgu, w wieku 102 lat.

Dodaj komentarz