fbpx

Jesteś młoda i zdrowa? Ubezpiecz się za grosze

Wydatki młodej kobiety łączą się z dbaniem o wygląd, zdrowie i ubiór, czyli kosmetyki, zabiegi pielęgnacyjne, zdrową, zbilansowaną dietę oraz odzież i obuwie. Ni mniej kosztowne mogą okazać się także skutki wypadku poważnego zachorowania czy pobytu w szpitalu. Dlatego warto jak najwcześniej wykupić polisę na życie. Zwłaszcza, że nie będzie droga.

Osoby młode najbardziej narażone są jednak na złamania oraz inne kontuzje. Następnym zagrożeniem są wypadki, jednak nie należy wykluczać całkowicie zagrożenia związanego z poważnymi chorobami.  Media coraz częściej donoszą o ciężkich przypadkach chorobowych wśród młodych ludzi. Zdarzają się nie tylko choroby nowotworowe, ale również udary mózgu czy zawał serca.

Nasza świadomość dotycząca zdrowego stylu życia stale się podnosi – jednak nie mamy wpływu na zanieczyszczenie powietrza, nieodpowiedzialnych kierowców, niespodziewane kontuzje czy uwarunkowania genetyczne. Weźmy to pod uwagę przy wyborze ubezpieczenia na życie. Teoretycznie – w wieku 20 czy 30 lat nie powinniśmy się martwić o zdrowie, jednak nie mamy gwarancji, że wszystko będzie dobrze.

 

Polisa na życie w podstawie czy ulepszona?

W młodym wieku zazwyczaj nie myślimy o przykrych konsekwencjach zdarzeń, na które nie mamy wpływu, a tym bardziej nie myślimy o śmierci, zatem zabezpieczenie się na jej ewentualność wydaje się całkowicie zbędna.

Podstawowa oferta ubezpieczeniowa obejmuje ochroną na wypadek śmierci oraz utraty zdolności do pracy. Dla części osób jest to wystarczająca ochrona, jednak warto pomyśleć o odpowiednim jej rozszerzeniu.

Rozszerzenie ochrony polega na wybraniu odpowiednich umów dodatkowych, które w danym kierunku zwiększają nasz zakres ochrony. Możemy zatem nabyć ochronę od wypadków, poważnego zachorowania, pobytu w szpitalu, chorób nowotworowych, operacji chirurgicznych. Uzyskać możemy również wsparcie finansowe na wypadek urodzenia dziecka – a dodatkowe środki finansowe w takiej sytuacji mogą bardzo się przydać.

Przed samym zakupem sprawdźmy jednak ile taka polisa będzie nas kosztować, np. na https://rankomat.pl/ile-kosztuje-polisa-na-zycie, dzięki czemu dowiemy się trochę więcej o samym ubezpieczeniu.

 

Gdzie przystąpić do ubezpieczenia życiowego?

W przypadku polisy na życie mamy dwie możliwości – tańszym rozwiązaniem jest ubezpieczenie grupowe, jeśli nasz pracodawca zapewnia nam taką możliwość.

Polisa grupowa zapewnia szeroki zakres ochrony, zarówno wypadkowej, jak i zdrowotnej. Wsparcie finansowe można otrzymać również z tytułu narodzin dziecka, śmierci rodziców lub współmałżonka. Podstaw do wypłaty odszkodowania jest sporo – jednak minusem grupówki jest niska suma ubezpieczenia, zatem ewentualne świadczenia nie będą zbyt wysokie.

Umowa w polisie grupowej jest zawierana na rok. Ochronę można kontynuować, jednak należy zgłosić to ubezpieczycielowi.

Bardziej korzystnym rozwiązaniem jest jednak ubezpieczenie indywidualne, gdzie możemy samodzielnie zdecydować o zakresie ochrony. Część z nas z racji uprawiania sportu może być bardziej narażona na kontuzje i potrzebować rehabilitacji, część z racji wielu przypadków zachorowań na nowotworu – może wybrać ochronę od zachorowania na raka. Warto zastanowić się nad tym – jakiej ochrony potrzebujemy i w nią zainwestować. Na wypadek – gdybyśmy zmieniły zdanie w trakcie trwania umowy – możemy zawsze wybrać dodatkową ochronę i nabyć ją w czasie trwania umowy.

 

Nie tylko wiek wpływa na cenę ubezpieczenia

Gdy nie chcemy, by na zakupie polisy ucierpiały nasze pozostałe wydatki, dokonajmy wyboru świadomie i rozsądnie. Pomoże nam w tym kilka podstawowych informacji o tym, co wpływa na koszt ubezpieczenia. A są to:

  • wiek, w jakim przystępujemy do zakupu polisy,
  • wysokość sumy ubezpieczenia,
  • ilość umów dodatkowych,
  • czas trwania umowy,
  • brak porównania i zbyt pochopny zakup.

Przyjrzyjmy się temu, jak poszczególne czynniki wpływają na koszty związane z ubezpieczeniem na życie.

Ważny jest przede wszystkim nasz wiek, w jakim decydujemy się na zakup polisy. Inną cenę poniesiemy, gdy zdecydujemy się na ubezpieczenie mając lat 20, 30, a inną – gdy będziemy mieć 50 lat. Z każdym rokiem rośnie ryzyko zachorowania oraz śmierci, w związku z czym ubezpieczyciel podnosi cenę składki.

Wysokość sumy ubezpieczenia również ma ogromny wpływ na cenę polisy. Jeśli wybierzemy ubezpieczenie na kwotę 100 000 zł, składka będzie niższa niż w przypadku polisy na 500 000 zł. Zastanówmy się zarówno nad tym, jaka kwota by nas satysfakcjonowała, jak i nad tym – jaki budżet jesteśmy w stanie wygospodarować na miesięczną opłatę.

Znaczenie ma również ilość umów dodatkowych. Im większą ochronę wybierzemy, tym więcej zapłacimy za ubezpieczenie. Wybierzmy więc rozsądnie te umowy, które realnie zapewniają nam ochronę. Jeśli jakieś konkretne ryzyko dotyczy nas w niewielkim stopniu – zrezygnujmy z takiej umowy dodatkowej, nawet gdy jej koszt to kilkanaście złotych miesięcznie.

Ważny jest także czas trwania umowy. Młodym osobom ciężko wybiegać daleko w przyszłość, przez co zobowiązania finansowe na 10, 20 czy 30 lat przychodzą nam trudniej. Warto jednak wiedzieć, że niższą składkę zapłacimy przy umowie na 20 lat, niż w przypadku umowy na najbliższych 5 lat.

I właściwie jeden z najważniejszych czynników, który ma wpływ na cenę ubezpieczenia bez względu na nasz wiek i rodzaj ubezpieczenia – brak porównania ofert. Porównanie jest kluczowe przy zakupie każdej rzeczy – spodni, sukienki, kosmetyków czy sprzętu AGD. Dzięki porównaniu możemy zaoszczędzić sporo środków, warto więc zrobić to również w przypadku ubezpieczenia na życie. Nie kierujmy się poleceniem koleżanki z pracy czy tym, że dana firma jest nam najlepiej znana. Na rynku ubezpieczeniowym w Polsce działa obecnie bardzo dużo firm o zagranicznych kapitałach – mają one zdecydowanie lepsze możliwości niż pozostałe towarzystwa. Poświęćmy chwilę zatem na to, by sprawdzić, co poszczególne produkty nam oferują.

 

W internecie znajdziemy najtańsze ubezpieczenie na życie

Najlepszym rozwiązaniem na znalezienie dobrej oferty ubezpieczeniowej – będzie oczywiście internet. Powinnyśmy jednak wiedzieć, gdzie szukać rzetelnych informacji o polisie.

Warto korzystać z pomocy stron internetowych, których tematyka w całości poświęcona jest ubezpieczeniom, nie tylko życiowym.

Dzięki temu unikniemy nieobiektywnej oceny ubezpieczenia na stronie konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Taka strona zapewniać nas będzie o wyłącznych zaletach przedstawianego produktu.

Na rynku ubezpieczeniowym jest wiele firm, a każda z nich oferuje wiele produktów. Ważne jest, by porównywać ze sobą oferty. Pomocny będzie kalkulator ubezpieczeniowy, który dodatkowo pomoże obliczyć wysokość składki w oparciu o wiek i wybraną sumę ubezpieczenia, jak np. https://rankomat.pl/ubezpieczenia-na-zycie/kalkulator. Jest to narzędzie, które ma nam ułatwić podjęcie decyzji. Nie zawsze cena podawana w ofercie pokrywa się z rzeczywistością, więc warto to sprawdzić z pomocą kalkulatora.

Korzystajmy również z pomocy rankingów ubezpieczeniowych. Strony, które je prowadzą bazują na ocenach niezależnych specjalistów. Oceniają polisy pod względem wysokości sumy ubezpieczenia, ceny składki, ilości umów dodatkowych czy możliwości modyfikowania umowy.

Dodaj komentarz