fbpx

Wszyscy jesteśmy jak dzieci

1 czerwca dzieci obchodzą swoje święto. Nie we wszystkich krajach świata święto dzieci obchodzone jest tego samego dnia. We Francji 6 stycznia świętuje się Dzień Rodziny. Podczas wspólnej, uroczystej kolacji dzieci i rodzice jedzą wówczas ciasto z „wróżbami”.

W Japonii innego dnia świętują chłopcy, a innego dziewczynki. Chłopcy 5 maja robią z ojcami flagi w kształcie karpia, będące symbolem siły i odwagi, i wieszają je na drzwiach. Dziewczynki 3 marca przygotowują wystawy lalek w tradycyjnych strojach i piją specjalny napój ryżowy.

W Turcji Dzień Dziecka obchodzony jest 23 kwietnia, w Australii w czwartą środę października, w Argentynie w drugą niedzielę sierpnia, na Węgrzech w ostatnią niedzielę maja.

ONZ obchodzi swój Dzień Dziecka 20 listopada w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka, w 1959 r. oraz Konwencji o Prawach Dziecka z 1989 r. Polska była inicjatorem opracowania tego ostatniego dokumentu – zaproponowała uchwalenie konwencji, złożyła projekt oraz aktywnie uczestniczyła w jego przygotowaniu. Konwencja po podpisaniu przez 20 państw, weszła w życie w 1990 r.

 

Czytaj więcej na: tvp.info

 

Dodaj komentarz