fbpx

Siedem zdrowych nawyków może zmniejszyć ryzyko demencji u osób z cukrzycą

Połączenie siedmiu nawyków zdrowego stylu życia, w tym spania od siedmiu do dziewięciu godzin dziennie, regularnych ćwiczeń i częstych kontaktów społecznych, wiązało się z niższym ryzykiem demencji u osób z cukrzycą typu 2 – wynika z badania, o którym informuje wydanie online pisma „Neurology”.

„Cukrzyca typu 2 to ogólnoświatowa epidemia, która dotyka co dziesiątą osobę dorosłą; choroba ta zwiększa ryzyko rozwoju demencji” – powiedział autor badania, dr Yingli Lu, z Shanghai Jiao Tong University School of Medicine w Chinach. „Zbadaliśmy, czy kombinacja zdrowych nawyków stylu życia może zrównoważyć to ryzyko demencji i stwierdziliśmy, że osoby z cukrzycą, które wprowadziły siedem zdrowych nawyków stylu życia, miały mniejsze ryzyko demencji niż osoby z cukrzycą, które nie prowadziły zdrowego życia” – dodał.

Chińscy naukowcy przeanalizowali brytyjską bazę danych opieki zdrowotnej i zidentyfikowali 167 946 osób w wieku 60 lat lub starszych z cukrzycą i bez cukrzycy, które nie miały demencji na początku badania. Uczestnicy wypełniali kwestionariusze zdrowotne, dokonywali pomiarów fizycznych i oddawali próbki krwi.

Badacze obliczyli dla każdego z objętych analizami pacjentów wynik zdrowego stylu życia (od zera do siedmiu, z jednym punktem za każdy z siedmiu zdrowych nawyków). Brano pod uwagę następujące nawyki: brak bieżącego palenia, umiarkowane spożycie alkoholu (do jednego drinka dziennie dla kobiet i do dwóch dziennie dla mężczyzn), regularną cotygodniową aktywność fizyczną (co najmniej 2,5 godziny umiarkowanych ćwiczeń lub 75 minut intensywnych ćwiczeń) oraz siedem do dziewięciu godzin snu dziennie. Kolejnym czynnikiem była zdrowa dieta zawierająca więcej owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych i ryb oraz mniej rafinowanych zbóż, przetworzonych i nieprzetworzonych mięs. Ostatnimi nawykami były: mniej siedzący tryb życia (oglądanie telewizji przez mniej niż cztery godziny dziennie) oraz częste kontakty społeczne, które definiowano jako mieszkanie z innymi osobami, spotykanie się z przyjaciółmi lub rodziną przynajmniej raz w miesiącu i uczestniczenie w zajęciach towarzyskich przynajmniej raz w tygodniu lub częściej.

Losy uczestników śledzono średnio przez 12 lat. W tym czasie demencja rozwinęła się u 4351 osób. Łącznie 4 proc. osób miało tylko od zera do dwóch zdrowych nawyków, 11 proc. – trzy, 22 proc. – cztery, 30 proc. – pięć, 24 proc. sześć, a 9 proc. – wszystkie siedem.

Osoby z cukrzycą, które przestrzegały dwóch lub mniej z siedmiu zdrowych nawyków, były cztery razy bardziej narażone na rozwój demencji niż osoby bez cukrzycy, które przestrzegały wszystkich siedmiu zdrowych nawyków. Osoby z cukrzycą, które przestrzegały wszystkich nawyków, były o 74 proc. bardziej narażone na rozwój demencji niż osoby bez cukrzycy, które przestrzegały wszystkich nawyków.

U osób z cukrzycą, które przestrzegały wszystkich nawyków, było 21 przypadków demencji przez 7474 osobolat (0,28 proc.). Osobolata reprezentują zarówno liczbę osób w badaniu, jak i ilość czasu, jaką każda osoba spędza w badaniu. W przypadku osób z cukrzycą, które przestrzegały tylko dwóch lub mniej nawyków, wystąpiły 72 przypadki demencji przez 10380 osobolat (0,69 proc.). Po uwzględnieniu czynników, takich jak wiek, wykształcenie i pochodzenie etniczne, osoby, które przestrzegały wszystkich nawyków, miały o 54 proc. niższe ryzyko demencji niż osoby, które przestrzegały dwóch lub mniej. Każdy dodatkowy zdrowy nawyk, który stosowali ludzie, wiązał się ze zmniejszonym o 11 proc. ryzykiem demencji. Na związek pomiędzy zdrowym stylem życia a ryzykiem demencji nie miały wpływu przyjmowane leki ani to, jak dobrze pacjenci kontrolowali poziom cukru we krwi.

„Nasze badania pokazują, że u osób z cukrzycą typu 2 ryzyko demencji można znacznie zmniejszyć, prowadząc zdrowszy tryb życia – powiedział Lu. – Lekarze i inni pracownicy medyczni, którzy leczą osoby z cukrzycą, powinni rozważyć zalecenie zmian stylu życia swoim pacjentom. Takie zmiany mogą nie tylko poprawić ogólny stan zdrowia, ale także przyczynić się do zapobiegania lub opóźnionego wystąpienia demencji u osób z cukrzycą”.

Ograniczeniem badania było to, że sami pacjenci zgłaszali swoje nawyki związane ze stylem życia i być może nie pamiętali dokładnie wszystkich szczegółów. Nie uchwycono również zmian stylu życia na przestrzeni czasu.

Publikację można znaleźć tutaj.

Tekst: Paweł Wernicki, naukawpolsce.pl

Dodaj komentarz