fbpx

Higiena jamy ustnej a zdrowie stawów – zaskakujące połączenie

Dbanie o dobry stan zębów może zapobiec przewlekłemu bólowi stawów – informuje pismo „Science Translational Medicine”.

Inspiracją do przeprowadzenia serii eksperymentów było odkrycie przez doktor Vicky Yao z Rice University śladów bakterii związanych z chorobami przyzębia w próbkach pobranych od pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów. W swoich badaniach Yao współpracowała z profesor Daną Orange i profesorem Bobem Darnellem z Rockefeller University oraz Howard Hughes Medical Institute. Badania te skupiały się na zmianach w ekspresji genów podczas nawrotów reumatoidalnego zapalenia stawów.

Analiza wykazała istnienie związku pomiędzy zapaleniem przyzębia a nawrotami reumatoidalnego zapalenia stawów. Zgodnie z wnioskami autorów badań (DOI 10.1126/scitranslmed.abq8476), śledzenie tego związku może prowadzić do opracowania nowych terapii dla osób cierpiących na tę autoimmunologiczną chorobę zapalną, która atakuje wyściółkę stawów i może prowadzić do problemów z sercem, płucami i oczami.

Vicky Yao, biolog obliczeniowy z Rice University, który uczestniczył w badaniach, podkreśla, że dane zebrane podczas eksperymentów na żywych organizmach, komórkach lub tkankach wyhodowanych na płytkach Petriego są niezwykle ważne, ale zawierają znacznie więcej informacji, niż wynika z jednej analizy. Podczas dyskusji po badaniach pojawił się pomysł, aby przepisać płyn do płukania ust, który pomógłby zapobiegać zaostrzeniom reumatoidalnego zapalenia stawów.

Vicky Yao od czasu dołączenia do Rice w 2019 roku skoncentrowała się na badaniach nad rakiem. Jej odkrycie znaczących informacji w danych, które zwykle byłyby ignorowane lub odrzucane, zainspirowało ją do zastosowania podobnego podejścia w analizie danych pacjentów z rakiem.

Yao zwraca uwagę na znaczenie sygnatur mikrobiologicznych w ludzkich próbkach i poszukuje interesujących sygnatur drobnoustrojów lub wirusów, które są związane z rakiem. Jeśli takie sygnatury zostaną zidentyfikowane, może to pomóc w zdiagnozowaniu raka szybciej lub w mniej inwazyjny sposób. Jeśli eksperymenty potwierdzą przyczynowe związki między określonym wirusem lub bakterią a rodzajem raka, może to prowadzić do nowych sposobów leczenia.

Dr Yao wykorzystała dobrze znane powiązanie między wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) a rakiem jako potwierdzenie swojego podejścia.

„W naszych badaniach nad guzem szyjki macicy konsekwentnie wykrywaliśmy obecność wirusa” – powiedziała.

„To ciekawe odkrycie sugerujące, że obecność pewnych patogenów może mieć znaczenie dla rozwoju niektórych typów raka. Jestem bardzo zainteresowana wykorzystaniem metod obliczeniowych do uzupełnienia braków między dostępnymi danymi eksperymentalnymi a sposobami ich interpretacji. Analiza obliczeniowa może pomóc w interpretacji danych i ustaleniu priorytetów hipotez do przetestowania przez naukowców klinicznych lub eksperymentalnych” dodała.

Dodaj komentarz