fbpx

Ograniczenie korzystania z mediów społecznościowych może znacząco poprawić zdrowie

Według brytyjskich naukowców, zmniejszenie czasu spędzanego na mediach społecznościowych może przynieść wiele korzyści dla zdrowia. W przeprowadzonym przez nich badaniu uczestnicy, którzy zostali poproszeni o zmniejszenie swojego czasu korzystania z internetu o zaledwie 15 minut, zaobserwowali istotną poprawę zarówno zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.

Wyniki eksperymentu przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Swansea w Walii ukazały się 8 lutego, na łamach czasopisma „Journal of Technology in Behavioral Science”. Badania wykazują, że zmniejszenie czasu spędzanego na przeglądaniu mediów społecznościowych o zaledwie 15 minut dziennie może mieć znaczący, pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne.

Media społecznościowe a zdrowie

W trwających trzy miesiące badaniach wzięło udział 50 osób, w wieku od 20 do 25 lat. Losowo podzielono ich na trzy grupy, z których jedną poproszono o ograniczenie korzystania z mediów społecznościowych o 15 minut dziennie, drugą o to samo ograniczenie, ale w zamian wykonywali inną aktywność, a trzecia korzystała z mediów społecznościowych jak zwykle.

W ciągu trwania eksperymentu uczestnicy codziennie przekazywali naukowcom szczegółowe informacje na temat czasu spędzonego w internecie, które były zbierane przez ich telefony. Przed badaniem oraz po jego zakończeniu, uczestnicy wypełniali kwestionariusz dotyczący ich zdrowia fizycznego, jakości snu, poczucia samotności, lęku i stanów depresyjnych.

Na podstawie zebranych danych naukowcy doszli do wniosku, że grupa, która miała zmniejszyć czas spędzany na mediach społecznościowych o 15 minut, miała mniejszą tendencję do odczuwania objawów związanych z przeziębieniem, znacznie poprawiła jakość snu, a objawy depresji uległy zmniejszeniu. Zanotowane korzyści były znaczące, ponieważ jakość snu w tej grupie poprawiła się o 50%, a objawy depresyjne zmalały o 30%. Jednakże wyniki badań pozostałych dwóch grup nie wykazały znaczących zmian.

Badacze zwrócili uwagę na fakt, że każda z trzech grup w różnym stopniu zastosowała się do postawionych wymogów badania. Grupa, która miała ograniczyć korzystanie z mediów społecznościowych o 15 minut, w rzeczywistości ograniczyła to czas o 37 minut dziennie, podczas gdy grupa, która miała wykonywać w tym czasie inne aktywności, zwiększyła korzystanie z mediów społecznościowych o około 25 minut dziennie.

Według jednego z autorów eksperymentu, Phila Reeda, jednym z powodów takich różnic może być fakt, że nakazywanie ludziom, co mają robić, może powodować opór, a bardziej ogólna prośba o ograniczenie korzystania z mediów społecznościowych może sprzyjać bardziej samodzielnemu podejściu i znalezieniu alternatywnych zajęć, co w efekcie prowadzi do bardziej znaczącego ograniczenia czasu spędzanego z telefonem w ręku.

Ograniczenie na pewno nie zaszkodzi

Mimo że dostosowanie się uczestników do próśb autorów badania wyglądało różnie, badanie wykazało, że ograniczenie mediów społecznościowych pozwala odczuć pozytywne skutki dla zdrowia.

— Te dane pokazują, że jeśli ludzie ograniczają korzystanie z mediów społecznościowych, ich życie może poprawić się na wiele sposobów, w tym mogą odnieść korzyści dla zdrowia fizycznego i kondycji psychicznej — wskazał Reed.

— Pozostaje do ustalenia, czy relacja między korzystaniem z mediów społecznościowych i kwestiami zdrowotnymi jest bezpośrednia, czy jednak pośredniczą w niej zmienne czynniki, takie jak stany depresyjne albo wzrost aktywności fizycznej — dodał.

Autorzy analizy podkreślają, że ich eksperyment został przeprowadzony na małej grupie uczestników i dla potwierdzenia osiągniętych wyników potrzebne będą dalsze badania.

 

Dodaj komentarz