fbpx

Lekarze przeprowadzili niezwykły zabieg. 14-latka była świadoma podczas operacji

Neurochirurdzy z wrocławskiego szpitala przeprowadzili zabieg usunięcia guza na otwartym mózgu i w pełnej świadomości nastoletniej pacjentki. To był niezwykły przypadek – takie operacje przeprowadza się wyłącznie na osobach dorosłych. 

 

Na Oddziale Neurochirurgii Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka przeprowadzono niezwykłą operację z udziałem psychologa, którego zadaniem była rozmowa ze świadomą 14-latką. Cordelia Sidbon jest dwujęzyczna, guz natomiast był usytuowany w tzw. elokwentnym ośrodku mózgu, czyli w miejscu, w którym znajduje się ośrodek mowy. Żeby sprawdzić, czy żaden nerw nie został uszkodzony, psycholog zadawał dziewczynce pytania, zarówno po polsku jak i po angielsku.

Operacje na otwartej czaszce, kiedy w trakcie zabiegu trzeba rozmawiać z pacjentem, wykonuje się u dorosłych standardowo, u dzieci natomiast nie przeprowadza się ich prawie wcale lub w wyjątkowych sytuacjach.

-Nie jest możliwe nawiązanie dobrego kontaktu z pacjentem, który ma otwartą czaszkę i neurochirurg, mówiąc brzydko, grzebie mu w mózgu, bez nawiązania pewnej więzi porozumienia – wyjaśnił neurolog i neurofizjolog dr Lech Kipiński.

Dziewczynka skarżyła się na bóle głowy i podwójne widzenie. Wizyta u lekarza pomogła odnaleźć źródło problemu i wkrótce skierowano dziewczynkę na zabieg. Dziś czuje się dobrze i wkrótce wróci do szkoły na lekcje w trybie zdalnym.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka

Źródło: fakty.tvn24.pl

 

Dodaj komentarz