fbpx

Zespół z Politechniki Poznańskiej zajął 1. miejsce w jednej z kategorii w międzynarodowym konkursie inżynierii rakietowej

Poznański zespół RocketLab z Politechniki Poznańskiej zwyciężył w jednej z sekcji międzynarodowego konkursu inżynierskiego Spaceport America Cup, który odbył się w Stanach Zjednoczonych.

Zespół podzielił się swoim sukcesem na platformach mediów społecznościowych. “Mamy to! Zdobyliśmy 1. miejsce w najbardziej wymagającej kategorii 30k SRAD Hybrid/Liquid, na konkursie Spaceport America Cup. Dziękujemy Uczelni, naszym partnerom i Wam wszystkim za nieocenione wsparcie, które od Was otrzymaliśmy. Bez Was nie byłoby to możliwe” – napisali studenci.

Prezentowali rakietę HEXA 4, która wystartowała 22 czerwca. “Po niecałych 7 sekundach lotu osiągnęła maksymalną prędkość, która wyniosła 483 m/s, czyli ponad 1700 km/h!” – podali młodzi konstruktorzy.

“Autorski silnik Broomstick 2+ sprawił, że przeciążenie startowe wyniosło 11G. Warunki były trudne ze względu wysoką prędkość wiatru, graniczącą z dopuszczalnymi limitami określonymi przez organizatorów zawodów. Z uwagi na te okoliczności w momencie startu podjęliśmy decyzję o tankowaniu mniejszej ilości utleniacza. Mimo tego Hexa dotarła na pułap prawie 8,5 km (27 808 ft)” – napisał zespół z Poznania.

Jak dodali, prawdopodobnie silne porywy wiatru na dużej wysokości spowodowały niewielkie uszkodzenie spadochronu, co było przewidywane w fazie projektowania. “Dzięki temu nasz zespół recovery znalazł całą rakietę, która po oględzinach dokonanych przez sędziów uzyskała ocenę ‘no damage’, czyli brak uszkodzeń” – czytamy w opisie.

Swoje projekty zaprezentowały również inne polskie zespoły: AGH Space Systems (z rakietą 3-TTK+), SimLE SimBa z Politechniki Gdańskiej oraz WUST PoliWRocket z Politechniki Wrocławskiej.

Turniej miał miejsce w Las Cruces, w stanie Nowy Meksyk.

Dodaj komentarz