fbpx

Sąd nakazał wypłatę odszkodowania za zamknięcie baru podczas pandemii

Sąd w Grenadzie, w mieście w Andaluzji, w południowej Hiszpanii, nakazał firmie ubezpieczeniowej wypłatę odszkodowania właścicielowi jednego z barów w tym mieście. Powodem było zamknięcie placówki z powodu restrykcji wprowadzonych w związku z epidemią.

Jak podaje dziennik “El Pais”, sędzia prowadzący sprawę uznał, iż warunki polisy ubezpieczeniowej nie wykluczają możliwości wypłaty właścicielowi baru odszkodowania za straty, jakie z tytułu pandemii COVID-19 poniósł jego lokal.

Zgodnie z orzeczeniem hiszpański oddział grupy Generali będzie musiał wypłacić właścicielowi baru La Esquinita de Javi kwotę 80 tys. euro tytułem odszkodowania.

Zapis w polisie ubezpieczeniowej

Sędzia uzasadnił werdykt zapisem w polisie, który mówi o konieczności wypłaty odszkodowania w sytuacji zdarzenia uniemożliwiającego pracę lokalu przez okres dłuższy niż 90 dni.

W kolejnych słowach sędzia wyjaśnił, że właściciel baru nie mógł prowadzić działalności swojego lokalu z powodu wydanego przez rząd Hiszpanii dekretu z 14 marca 2020 roku. Ten akt prawny nazwał mianem „siły wyższej”, która uniemożliwiła funkcjonowanie placówki gastronomicznej.

— Ten werdykt otwiera drogę prawną dla tysięcy restauracji i barów do domagania się od swoich ubezpieczycieli odszkodowań w podobnych przypadkach dotyczących konieczności zamknięcia lokali — podsumował orzeczenie sądu “El Pais”.

 

 

Dodaj komentarz