Czy starsze osoby powinny mieć zwierzę? Naukowcy nie mają wątpliwości
Wśród osób powyżej 65. roku życia zwierzęta stają się ważnymi towarzyszami w walce z samotnością oraz sprzymierzeńcami w dbaniu o zdrowie psychiczne i fizyczne. Jak informuje portal ok-salute.it, zdaniem naukowców obecność psa, kota lub królika w domu może ograniczyć liczbę wizyt lekarskich nawet o 15 procent.
Wyniki licznych badań wskazują, że zwierzęta domowe mogą działać na organizm w sposób zbliżony do leków obniżających ciśnienie, łagodzących ból czy poprawiających nastrój. Szczególnie seniorzy – zarówno zdrowi, jak i ci zmagający się z problemami zdrowotnymi – mogą odczuć pozytywny wpływ kontaktu ze zwierzętami.
Włoskie stowarzyszenie VETeris, zrzeszające specjalistów z zakresu geriatrii i weterynarii, wspiera ideę terapeutycznego wpływu zwierząt i promuje ją jako sposób poprawy jakości życia osób starszych. Taka współpraca przynosi realne korzyści, pomagając przeciwdziałać uczuciu izolacji.
Statystyki są jednoznaczne
Andrea Ungar, prezes Włoskiego Towarzystwa Gerontologii i Geriatrii oraz jeden z założycieli VETeris, zwraca uwagę, że zwierzęta oferują seniorom wsparcie zarówno terapeutyczne, jak i w codziennym życiu. Dzięki kontaktowi ze zwierzęciem osoby starsze podejmują więcej aktywności fizycznej, co może prowadzić do obniżenia ciśnienia, zmniejszenia poziomu cholesterolu i ograniczenia ryzyka zawału serca.
Z kolei badania zamieszczone w czasopiśmie „Circulation: Cardiovascular Quality and Outcomes” wykazały, że osoby posiadające psa mają niższe ryzyko zgonu po przebytym zawale serca.
Wsparcie w terapii demencji
Zwierzęta są także dużym wsparciem dla seniorów zmagających się z demencją. Rozwijany przez nie system niewerbalnej komunikacji pozwala zmniejszyć napięcie emocjonalne i poprawiać koordynację psychoruchową.
– Nawet tak prosta czynność jak głaskanie zwierzęcia przynosi ukojenie, zmniejsza napięcie mięśni i wspiera rozwój koordynacji psychoruchowej – zauważa Marco Melosi, lekarz weterynarii i wiceprezes VETeris.