fbpx

Sukces polskich lekarzy, uratowali kobietę w ciąży i jej dziecko

Polskim lekarzom udało się uratować rodzącą kobietę zarażoną COVID-19. Kobieta trafiła do szpitala w ciężkim stanie. Niezwykle skuteczne okazało się podanie pacjentce osocza krwi ozdrowieńców.

Pod koniec kwietnia do dolnośląskiego szpitala monoprofilowego w Kędzierzynie-Koźlu, trafiła ciężarna kobieta zarażona koronawirusem. Stan pacjentki pogarszał się z dnia na dzień więc lekarze podjęli decyzję o cesarskim cięciu.

Standardowa terapia niestety nie przynosiła żadnych rezultatów, więc lekarze postanowili zastosować coś innego. Po podaniu kobiecie osocza krwi pacjentów, którzy już zwalczyli chorobę, jej stan znacząco zaczął się poprawiać.

– Przez tydzień mama przebywała na oddziale intensywnej terapii. Jej stan był bardzo ciężki. Konieczna okazało się podłączenie do respiratora. Dziecko przewieziono do szpitala w Opolu, gdzie znajduje się odpowiedni sprzęt i kadra wyspecjalizowana w opiece nad wcześniakami. Ze względu na pogarszający się stan pacjentki, w ubiegłą środę zdecydowaliśmy się na podanie jej osocza krwi pozyskanego od osób, które już przeszły chorobę – powiedział Jacek Mazur, z-ca dyrektora ds. medycznych szpitala w Kędzierzynie-Koźlu reporterom Polsat News.

– Już dwa dni później jej stan zdrowia radykalnie się poprawił i mogliśmy ją odłączyć od respiratora. Dzisiaj, czyli tydzień po rozpoczęciu tej kuracji, nie ma już objawów choroby i można ją było przenieść z OIOM na normalny oddział ginekologiczno-położniczy – dodał Mazur.

Wszystkie testy wskazują na to, że kobieta jest już zdrowa. Jeśli kolejne testy to potwierdzą, będzie ona mogła opuścić szpital już w przyszłym tygodniu. Dziecko na szczęście jest całe i zdrowe i czeka na swoją mamę w Opolskim szpitalu.

Jeśli kuracja polegająca na podawaniu zarażonym osocza krwi pozyskanego od osób, które już przeszły chorobę będzie działać także na innych, niewykluczone, że uda się uratować znacznie więcej zarażonych niż dotychczas.

To byłby prawdziwy przełom polskich lekarzy w walce z koronawirusem.

Dla Dobrych Wiadomości AB

Źródło: Polsat News

Dodaj komentarz