fbpx

Dlaczego szwedzki aktor ma polskie tatuaże powstańcze?

Historia przedstawiona w filmie „The Informer” opowie o tym, jak w Nowym Jorku FBI infiltruje polską mafię. Główny bohater, zgodnie z graną rolą, ma charakteryzację świadczącą o polskich korzeniach: tatuaże z małym powstańcem, wierszem Baczyńskiego i orłem białym. W filmie polskiego gangstera gra Mateusz Kościukiewicz.

Dobrze znany Mateusz Kościukiewicz oraz mniej znani aktorzy Mirosław Haniszewski i Joanna Kaczyńska to polska część obsady filmu „The Informer”, który premierę będzie miał wiosną przyszłego roku.
Skąd polska obsada? Film opowiada o walce FBI z polską, czy szerzej – wschodnioeuropejską, mafią narkotykową w Nowym Jorku. Były amerykański żołnierz polskiego pochodzenia Pete Koslow (w tej roli Joel Kinnaman) trafia do więzienia po bójce w obronie żony. Dostaje jednak od FBI szansę: wyjdzie wcześniej pod warunkiem, że stanie się ich informatorem. Musi przeniknąć do struktur mafijnych i donosić na szefa mafii, niejakiego Generała.

Jednak operacja nie idzie zgodnie z planem: zabity zostaje policyjny tajniak. FBI wini za tę śmierć Koslowa. Trafia on znów do więzienia. Teraz Koslow nie dość, że jest więźniem, to ma przeciwko sobie FBI, policję i mafię. Musi ratować siebie i swoją rodzinę.

Scenariusz filmu „The Informer” jest oparty na powieści Szwedów: Andersa Roslunda i Börge Hellströma. W Polsce powieść ukazała się jako „Trzy sekundy” (Albatros). W powieści głównym bohaterem jest policyjny współpracownik Piet Hoffman, który jako tajniak trafia do jednego z najcięższych więzień w Szwecji. Szefowie mafii powierzają mu ważne zadanie: ma pokierować operacją wprowadzenia narkotyków do szwedzkich zakładów karnych. Hoffmann zostaje jednak zdekonspirowany. Otoczony przestępcami, musi walczyć o życie. Zabija więźnia, bierze zakładników. W więzieniu zjawiają się jednostki policji i strzelec wyborowy.

Producenci filmu pokazali już pierwsze zdjęcia z planu. Widać na nich głównego bohatera, granego przez Joela Kinnamana (serial „The Killing”). Tatuaże wskazują, że polskie pochodzenie jest dla niego bardzo ważne: na klatce piersiowej ma tatuaż z małym powstańcem i fragmentem wiersza K. K. Baczyńskiego „Elegia o chłopcu polskim”: „Zanim padłeś, jeszcze ziemię przeżegnałeś ręką. Czy to była kula, synku, czy to serce pękło?”. Z kolei na ramieniu ma wytatuowanego orła, który ma zapewne przypominać polskiego, choć nie ma korony.

Mateusz Kościukiewicz opowiedział WP o swojej roli w „Informerze”: – Gram młodego faceta, który poprzez swoje koneksje rodzinne, robi szybką karierę w świecie przestępczym Nowego Jorku. Jest pierwszym pokoleniem Polaków urodzonym już na Greenpoincie. Grałem go po angielsku, z wstawkami w języku polskim dla kolorytu i dodania postaci wiarygodności. Nigdy wcześniej nie grałem w filmie akcji z pościgami i strzelaninami, więc na planie sporo się nauczyłem. Spotkanie z anglosaską kulturą filmową jest niezwykle rozwijające. Moja rola gangstera to dobry przykład, że w krajach anglosaskich aspekt fizyczny jest równie ważny, co aspekt psychologiczny postaci.

Dodaj komentarz