fbpx

Zamiast wyrzucać – podziel się. W Łodzi działa aż 13 lodówek społecznych

W Łodzi stoi w sumie 13 lodówek społecznych, w których można zostawić nadmiar jedzenia. Idea dzielenia się żywnością w taki sposób zagościła już w regionie łódzkim na dobre.

W łódzkich śmietnikach najczęściej lądowało pieczywo i owoce. W ten sposób marnowały się tony żywności którą — jak się okazuje — można się podzielić. Teraz nadmiarowe produkty lądują w lodówkach społecznych.

— I tak powinno być. Zachęcamy do tego, aby nie wyrzucać jedzenia świątecznego do śmieci. Tylu mieszkańców Łodzi boryka się z różnymi trudnościami życiowymi, że takie przekazanie żywności to dla nich kolejna forma wsparcia — mówi nam Piotr Kowalski, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi.

Tuż przed świętami MOPS postawił kolejną lodówkę społeczną. Znajduje się przy ulicy Kilińskiego 102/102a. Jest czynna całą dobę, przez siedem dni w tygodniu. W Łodzi znajduje się już trzynaście lodówek, w których można zostawić nadmiar zakupionej żywności lub wziąć jedzenie, jeśli jesteśmy w potrzebie.

Gdzie stoją łódzkie lodówki?

Kolejne lodówki społeczne prowadzone są przez Stowarzyszenie „Chleba Naszego”. Mieszczą się na ulicy Armii Krajowej 50 (przy sklepie SAM-SCAN), ulicy Kilińskiego 228 (przy Kościele pw. Matki Boskiej Fatimskiej), ulicy Klaretyńskiej 11 (na parkingu Kościoła pw. Niepokalanego Serca NMP i św. Antoniego Marii Klareta), ulicy Kopernika 13 (przy Kuchni Społecznej Caritas Archidiecezji Łódzkiej), ulicy Kosynierów Gdyńskich 61a (przy Konwencie Bonifratrów; dojście od ul. Przedświt), ulicy 11 Listopada 36 (przy sklepie SAM-SCAN) – to pierwsza lodówka społeczna w Łodzi, która została uruchomiona w czerwcu 2019 r., ulicy Nawrot 104 (przy Kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła), placu Niepodległości (targowisko Górniak – przy wejściu do Nowej Hali), ulicy Pasterskiej 12/14 (przy Kościele pw. Dobrego Pasterza), ulicy Pomorskiej 149/153 (Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego), ulicy Romantyczna 1 (przy Kościele p.w. Najświętszego Sakramentu) oraz ulicy Rysowniczej 11 (przy Kościele pw. św. Michała Archanioła).

Do lodówek powinny trafiać produkty nadające się do spożycia.

— Można się dzielić takimi produktami, jakie sami chcielibyśmy zjeść. Nie mogą być zgniłe, stare czy mające nietypowy zapach — mówi Agnieszka Laskowska z grupy Foodsharing Łódź.

Podobna inicjatywa w innych miastach

Lodówki społeczne można znaleźć nie tylko w Łodzi. Dwie znajdują się w Pabianicach. Jedna stoi w siedzibie stowarzyszenia Misji Chrześcijańskiej Teen Challange przy ulicy Moniuszki 19, druga zaś przy kościele św. Maksymiliana Kolbe przy ulicy Jana Pawła. – Jeśli chcemy coś włożyć do lodówki, powinno to być dokładnie opisane. Najlepiej żeby miało albo termin ważności, albo termin wyprodukowania. Na przykład zupa przelana do słoika powinna mieć datę jej zrobienia – wyjaśnia Ireneusz Jażdżewski z Misji Teen Challange.

Lodówka społeczna przy ulicy Moniuszki, która istnieje od półtora roku, przyjęła się od samego początku. Rok temu po świętach do tej lodówki trafiały potrawy wigilijne takie jak pierogi, kapusta, śledzie.

— Są momenty, że nasza lodówka jest wypełniona po brzegi — dodaje Jażdżewski.

Na Zielonym Ryneczku w Sieradzu lodówka społeczna działa od maja tego roku. Pomysłodawcą jej postawienia było Stowarzyszenie Tulilala. Taką lodówkę ma również Piotrków Trybunalski oraz Sulejów.

 

One thought on “Zamiast wyrzucać – podziel się. W Łodzi działa aż 13 lodówek społecznych

Dodaj komentarz