fbpx

System Pavegen, generujący energię dzięki przechodniom naciskającym płyty chodnikowe, to już nie fantastyka. W inteligentnych miastach przyszłości będzie na porządku dziennym

 

Czy ruch pieszy może stanowić źródło energii? Okazuje się, że tak. Specjaliści z londyńskiej firmy Pavegen wpadli na pomysł stworzenia płytek podłogowych gromadzących energię kinetyczną.

Pod wpływem nadepnięcia wytwarzana jest energia (zastosowano instalację 12V). Moc może wydawać się niewielka, ale gdy wykorzystać efekt skali, to okazuje się, że dzięki kilku płytom na ruchliwym deptaku uda się wygenerować ilość energii niezbędną do oświetlenia wybranego miejsca.

Każda z tych płytek wyposażona jest także w akumulatory litowo-polimerowe, gdzie gromadzi się prąd.

Według informacji producenta, każdy krok i naciśnięcie na płytę Pavegen umożliwia zasilenie żarówki LED na 30 sekund. Pięć płyt umieszczonych w ruchliwym miejscu umożliwia zasilanie oświetlenia przystanku przez 12 godzin.

Wystarczy wyobrazić sobie ilość energii, jaką mogłyby generować tysiące pieszych przemierzających taki chodnik umieszczony w najbardziej uczęszczanych punktach dowolnego miasta.

Pomysł jest innowacyjny, a w dodatku ekologiczny. Płyty Pavegen wykonane są bowiem z materiałów z recyklingu tj. gumy ze zużytych opon. Dodatkowo wynalazek wpisuje się w popularną w ostatnim czasie koncepcję inteligentnego miasta.

Czytaj więcej na: innogy.forbes.pl

Dodaj komentarz