fbpx

Naukowcy odkryli inną przyczynę postępu tej choroby. To przełom!

Po raz pierwszy naukowcy wykorzystali wyniki badań na ludziach do określenia tempa różnych procesów prowadzących do rozwoju choroby Alzheimera. Nowe odkrycie pokazuje, że rozwija się ona w zupełnie inny sposób, niż wcześniej sądzono. Ich wyniki mogą mieć istotne implikacje dla rozwoju potencjalnych metod leczenia.

Międzynarodowy zespół, kierowany przez Uniwersytet w Cambridge, odkrył, że zamiast rozpoczynać się w jednym miejscu w mózgu i inicjować reakcję łańcuchową, która prowadzi do śmierci komórek mózgowych, choroba Alzheimera wcześniej dociera do różnych regionów mózgu. To, jak szybko choroba zabija komórki w tych regionach poprzez produkcję toksycznych skupisk białek, ogranicza tempo ogólnego postępu choroby.

Naukowcy wykorzystali próbki tkanki mózgowe pobranej pośmiertnie od pacjentów z chorobą Alzheimera, jak również skany PET od żyjących pacjentów. Wśród nich byli zarówno ci z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi, jak i ci z chorobą Alzheimera w późnym stadium, aby śledzić agregację tau, jednego z dwóch kluczowych białek mających wpływ na rozwój choroby.

W chorobie Alzheimera tau i inne białko zwane amyloid-beta tworzą splątania i blaszki miażdżycowe – znane pod wspólną nazwą agregatów – powodując obumieranie komórek mózgowych i kurczenie się mózgu. Skutkuje to utratą pamięci, zmianami osobowości i trudnościami w wykonywaniu codziennych czynności.

Łącząc pięć różnych zestawów danych i stosując je do tego samego modelu matematycznego, naukowcy zaobserwowali, że mechanizmem kontrolującym tempo postępu choroby Alzheimera jest replikacja agregatów w poszczególnych regionach mózgu, a nie rozprzestrzenianie się agregatów z jednego regionu do drugiego.

Wyniki, opublikowane w czasopiśmie Science Advances, otwierają nowe możliwości zrozumienia postępu choroby Alzheimera i innych chorób neurodegeneracyjnych, a także nowe sposoby opracowywania przyszłych metod leczenia.

Przez wiele lat procesy zachodzące w mózgu, których skutkiem jest choroba Alzheimera, opisywano za pomocą terminów takich jak „kaskada” czy „reakcja łańcuchowa”. Choroba ta jest trudna do badania, ponieważ rozwija się przez dziesięciolecia, a ostateczną diagnozę można postawić dopiero po zbadaniu próbek tkanki mózgowej po śmierci.

Przez lata badacze polegali w dużej mierze na modelach zwierzęcych, aby zbadać tę chorobę. Wyniki badań na myszach sugerowały, że choroba Alzheimera rozprzestrzenia się szybko, ponieważ toksyczne skupiska białek kolonizują różne części mózgu.

Wcześniej sądzono, że choroba Alzheimera rozwija się w sposób podobny do wielu nowotworów: agregaty powstają w jednym regionie, a następnie rozprzestrzeniają się po całym mózgu – powiedział dr Georg Meisl z Wydziału Chemii Yusuf Hamied w Cambridge, pierwszy autor pracy. Ale zamiast tego odkryliśmy, że kiedy zaczyna się choroba Alzheimera, agregaty są już w wielu regionach mózgu, a więc próba powstrzymania rozprzestrzeniania się między regionami niewiele da, jeśli chodzi o spowolnienie choroby.

To badanie pokazuje wartość pracy z danymi ludzkimi zamiast niedoskonałych modeli zwierzęcych, powiedział współtwórca profesor Tuomas Knowles, również z Wydziału Chemii. To ekscytujące widzieć postęp w tej dziedzinie – piętnaście lat temu podstawowe mechanizmy molekularne zostały określone dla prostych systemów w probówce przez nas i innych; ale teraz jesteśmy w stanie badać ten proces na poziomie molekularnym u prawdziwych pacjentów, co jest ważnym krokiem do pewnego dnia opracowania terapii.

Naukowcy odkryli, że replikacja agregatów tau jest zaskakująco powolna – zajmuje do pięciu lat. Neurony są zaskakująco dobre w powstrzymywaniu agregatów przed tworzeniem się, ale musimy znaleźć sposoby, aby uczynić je jeszcze lepszymi, jeśli mamy zamiar opracować skuteczną terapię – powiedział współautor badania profesor Sir David Klenerman, z UK Dementia Research Institute na Uniwersytecie w Cambridge. To fascynujące, jak biologia ewoluowała, aby powstrzymać agregację białek.

Naukowcy twierdzą, że ich metodologia może być wykorzystana do opracowania skutecznej terapii w leczeniu choroby Alzheimera, która dotyka szacunkowo 44 miliony ludzi na całym świecie. Ponadto, metodologia ta może być zastosowana do innych chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Parkinsona.

Na podobny temat pisaliśmy też TU.

 

Źródło: Times

Opracowanie: Agata Pałach, autorka bloga Nigdy za późno, o podróżach, życiowych zmianach i języku angielskim.

 

2 thoughts on “Naukowcy odkryli inną przyczynę postępu tej choroby. To przełom!

Dodaj komentarz