fbpx

Historyczne osiągnięcie! Zofia Tuła wicemistrzynią świata w Columbus

Młoda zawodniczka z Polski, Zofia Tuła, wzięła udział w zawodach, które odbyły się w miejscowości Columbus w stanie Georgia, zdobywając tytuł wicemistrzyni świata w kajakowym freestyle’u w kategorii C1. Jest to pierwszy medal zdobyty przez Polkę w tej konkurencji, co stanowi wielki sukces dla polskiego sportu wodnego.

Brytyjka Ottie Robinson-Show, która stała się mistrzynią w tej kategorii, obroniła swój tytuł.

Co warto podkreślić, Zofia Tuła zdecydowała się na zmianę dyscypliny i wystartowała w kanadyjce C1 po raz pierwszy. Dotychczas znana była z rywalizacji w kajaku. Kanadyjka to specyficzny rodzaj łodzi, w którym zawodnik klęczy, zamiast siedzieć i używa wiosła o jednym piórze. To zdecydowanie inny styl niż w tradycyjnym kajaku.

— Porównując kanadyjkę do kajaka, to w C1 ma się dużo mniejszą kontrolę. Klęcząc z podwiniętymi nogami w środku, trudniej jest manewrować łódką, a jedno pióro zamiast dwóch nie ułatwia sprawy. Na tak dużej wodzie samo złapanie fali nie jest łatwe, a co dopiero robienie tricków — skomentowała zawodniczka Karkonoskiego Klubu Kajakowego.

Sukces Zofii Tuły w tej trudnej konkurencji jest nie tylko wielkim osiągnięciem dla niej samej, ale również inspiracją dla młodych sportowców w Polsce. Dowodzi on, że determinacja, ciężka praca i odwaga do podejmowania nowych wyzwań mogą prowadzić do nieoczekiwanych i wspaniałych osiągnięć na arenie międzynarodowej.

Dodaj komentarz