fbpx

Wynaleziono laser który potrafi namierzyć i zabić komórki rakowe

Nowa metoda pozwala dosłownie „odstrzelić” raka wprost z krwi.

Badacze z Uniwersytetu Arkansas, po wykonanych testach, ogłosili sukces nowatorskiej metody leczenia nowotworów. Można dzięki niej wyśledzić pod skórą złośliwe komórki ale i je unicestwić – bez nacięć czy inwazyjnych ingerencji.

Idea technologii zrodziła się z pomysłu zniszczenia nowotworu zanim dojdzie do fazy metastazy, czyli podziału komórek i rozprzestrzenianiu się po organizmie. Naświetlanie laserem krążących w ciele komórek powoduje, że przyjmują one dużą ilość ciepła, rozszerzają się i ulegają zniszczeniu.

Użycie laserów zrewolucjonizowało diagnostykę i leczenie – mówił w 2017 roku Vladimir Zharov, autor badania właśnie opublikowanego przez Science Translation Medicine w rozmowie z IEEE Spectrum – Niestety wielkie urządzenia powstrzymywały użycie ich do medycznych rozwiązań na poziomie komórkowym.

Rezultaty nowatorskiej terapii są według autorów bardzo obiecujące.

U jednego z pacjentów zniszczyliśmy 96% komórek guza – mówi Zharov i dodaje, że to wynik działania na niepełnej mocy lasera.

Wcześniej próbowano już używać podobnych metod w onkologii, jednak jak zapewnia Zharov nikt przed nim nie osiągnął takiej skuteczności. Urządzenie Zharova potrafi przebadań litr krwi w godzinę i pod tym względem odsadza konkurencję.

Taki wyścig zbrojeń między ośrodkami badawczymi popieramy jak najbardziej, ponieważ skorzysta na tym cała onkologia.

Źródło: livescience.com

Dodaj komentarz