fbpx

Dziś noc spadających gwiazd.

Już dziś w nocy czeka nas astronomiczne widowisko. Na niebie zobaczymy maksimum roju Camelopardalidów. Meteoryty zaczną spadać wieczorem 23 maja.

Camelopardelidy to meteoryty z gwiazdozbioru Żyrafy. W nocy z 23 na 24 maja, gdy przypadnie ich maksimum, będzie można zaobserwować od kilku do kilkudziesięciu spadających gwiazd na godzinę. To mniej niż w przypadku najsłynniejszego deszczu meteorytów – Perseidów (ich maksimum wypada w nocy z 12 na 13 sierpnia). W przypadku dzisiejszego widowiska należy uzbroić się w cierpliwość i spędzić trochę czasu na patrzeniu w niebo.

Aby zwiększyć swoje szanse na dostrzeżenie spadających gwiazd, warto udać się w miejsce, w którym nie ma źródeł sztucznego światła. Idealna będzie polana w lesie lub wzgórze z dala od miasta.

Jeśli dziś w nocy pogoda utrudni obserwacje spadających gwiazd, w 2018 roku będziemy mieć jeszcze kilka okazji do tego, by zobaczyć deszcz meteorytów. Kolejny spodziewany jest 28 lipca, a niedługo później na niebie pojawią się wspomniane już Perseidy.

Czytaj więcej na: facet.onet.pl

Dodaj komentarz