fbpx

Tesco zamiast wyrzucać niesprzedaną żywność, oddaje ją potrzebującym zwierzakom

Sieć supermarketów Tesco daje doskonały przykład, jak można walczyć z marnowaniem jedzenia. W ramach nowego programu działającego w duchu idei zero waste „Duża pomoc dla małych zwierzaków”, niesprzedane produkty spożywcze trafią do potrzebujących zwierząt.

Tesco to jedyny detalista w Europie Środkowej, który monitoruje i publikuje własne dane o marnowaniu produktów spożywczych. Jak wynika z ich badań, ilość zmarnowanej żywności spadła z 54 102 ton w roku 2016 do 38 054 ton w 2017r. Wynika to nie tylko z większej świadomości konsumentów, ale także z kroków, jakie podjęła firma. Sklepy przekazują swoje produktów spożywczych do Banków Żywności, Caritas Polska i lokalnych organizacji charytatywnych. W ubiegłym roku było to 2 245 ton z 4 448 ton niesprzedanych nadwyżek żywności nadających się do spożycia przez ludzi. W skali Europy Środkowej w roku 2017/18 przekazali 10 639 ton żywności do ponad 1100 banków żywności i organizacji społecznych, co stanowi wzrost o ponad 100% w ciągu ostatniego roku. Jest to równowartość 25 milionów posiłków.

Idąc o krok dalej, postanowili podzielić się niesprzedaną żywnością również ze zwierzętami, w ramach programu „Duża pomoc dla małych zwierzaków”

Taka akcja przynosi same korzyści. Z jednej strony nadwyżki żywności nie trafiają na śmietnik, z drugiej potrzebujące zwierzęta dostają pożywienie za darmo. Jest jeszcze trzecia korzyść – społeczna- ludzie stają się coraz bardziej świadomi problemu, częściej angażując się się w obie inicjatywy – walki z marnowaniem jedzenia oraz pomocy zwierzętom.

Do programu „Duża pomoc dla małych zwierzaków” mogą zgłaszać się organizacje pozarządowe oraz instytucje publiczne z całego kraju. Projekty mogą realizować schroniska, fundacje, organizacje czy ZOO – jednym słowem każdy, kto swoją działalnością przyczynia się do pomocy potrzebującym zwierzętom. Po zgłoszeniu chęci otrzymania nadwyżek żywności, Tesco przesyła pakiet informacji wraz z umową partnerską, ale trzeba pamiętać, że aby wszystko doszło do skutku trzeba uzyskać opiekę od powiatowego lekarza weterynarii. Po przejściu tej procedury z organizacją kontaktuje się Biuro Programu Tesco podaje dane kontaktowe do sklepu i kierownika sklepu w celu spotkania i ustalenia szczegółów odbiorów. Dla zwierząt Tesco oddaje produkty, które nadają się do spożycia: owoce, warzywa, nabiał, mięso i pieczywo.

Jaki jest koszt uczestnictwa w programie?

Organizacje, które zgłoszą się do programu nie ponoszą żadnych kosztów związanych z pobieraniem żywności oddanej przez Tesco. Jedyny koszt, jaki muszą ponieść, to organizacja transportu żywności.

Do programu mogą zgłosić się wszystkie organizacje prozwierzęce działające na terenie Polski. Więcej szczegółowych informacji znajdziecie na stronie akcji Tesco.

Dodaj komentarz