fbpx

Nowe fakty ze świata mikrobiologii. 3 bakterie ulepszają myślenie!

Obecność tych trzech bakterii w mikroflorze jelitowej może zwiększać funkcje poznawcze. Nowe badania uczonych z Karoliny Północnej pokazują, że na osi jelita – mózg zachodzi jeszcze więcej procesów niż sądziliśmy.

Bogata różnorodność bakterii w jelitach to dobra wiadomość. Przynajmniej tak twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Karoliny Północnej. Na łamach magazynu „JAMA Network Open” opublikowali artykuł, z którego wynika, że mikroflora jelitowa wpływa na funkcje poznawcze – w zależności od tego, jakie bakterie zasiedlają jelita, może je poprawiać lub pogarszać. Badania zostały przeprowadzone na grupie 600 osób w wieku od 48–60 lat – uczestników projektu badawczego Coronary Artery Risk Development in Young Adults (CARDIA).

Nasze badanie potwierdza związek między działaniem mózgu i mikroflorą jelitową. Podobne wyniki uzyskano już wcześniej, m.in. w badaniach na zwierzętach. Wiadomo, że jelita znacząco wpływają na mózg poprzez szlaki nerwowe, metaboliczne i układ odpornościowy– wyjaśniła jedna z autorek badania, dr Katie Meyer z Uniwersytetu Karoliny Północnej.

Zdaniem badaczy dobra kondycja intelektualna uzależniona jest od obecności trzech bakterii zasiedlających jelita:Barnesiella, Lachnospiraceae i Akkermansia. Z kolei obecność w przewodzie pokarmowym bakterii o nazwie Sutterella to zła wiadomość. Naukowcy powiązali ją z obniżeniem funkcji poznawczych u uczestników badania.

Z wcześniejszych badań wiemy, że różnorodny mikrobiom zmniejsza ryzyko przewlekłych stanów zapalnych w organizmie. Dzięki temu może też działać ochronnie na mózg – mówi dr Meyer.

Przypomnijmy, że w jelitach istnieje co najmniej 100 milionów komórek i 39 bilionów bakterii. Jelitowe neurony potrafią wytwarzać liczne neuroprzekaźniki, takie jak dopamina czy serotonina wpływając nie tylko na samopoczucie, ale również decydując o naszym zdrowiu psychicznym czy podatności na nałogi. Jak się okazuje, zadbanie o właściwą równowagę w mikroflorze jelitowej może również przynieść korzyści intelektualne.

„Neurony należące do jelitowego systemu nerwowego pozostają w regularnym kontakcie z mikrobami żyjącymi w jelicie. Pod każdym względem ta komunikacja jest bardzo aktywna. Wiele mikrobów jelitowych potrafi wytwarzać substancje niezbędne do prawidłowego funkcjonowania rozwijającego się mózgu – napisał prof. Martin J. Blaser z New York University School of Medicine w książce zatytułowanej „Utracone mikroby. Brakujące ogniwo zdrowia i gorzka prawda o nadużywaniu antybiotyków”.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło:  National Geographic

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz