fbpx

Wychwytuje wodę z powietrza. Pomysł 82-latka ratuje mieszkańców Afryki

Jest w stanie wyprodukować od 50 do 75 l wody dziennie nawet w temp. 40 stopni Celsjusza. Urządzenie wychwytujące wodę z powietrza stworzone przez kreatywnego 82-latka pomoże krajom w Afryce.

Enrique Veiga od zawsze interesował się tematem pozyskiwania wody pitnej. Już w latach 90-tych podczas susz, które nawiedzały Hiszpanię stworzył swój pierwszy prototyp maszyny, która miała zbierać wodę z powietrza. Urządzenie nie było jeszcze dopracowane – nie radziło sobie w wysokich temperaturach i pracowało tylko w sytuacji wilgotności powietrza do 8 proc.

Po wielu latach pracy ekstraktor wody pitnej nareszcie zaczął działać sprawnie. Dziś znajduje zastosowanie w krajach, w których dostęp do wody jest ograniczony – Namibii i Libanie – służy miejscom takim jak obozy dla uchodźców, bo to one zmagają się z największym problemem dostępu do wody pitnej.

-Mieszkańcy wiosek w Namibii byli zachwyceni naszymi urządzeniami. Nie rozumieli, jak one działają i pytali, skąd pobierają wodę – powiedział Enrique Veiga, 82-letni inżynier z Hiszpanii.

Tymczasem urządzenie wykorzystuje zjawisko kondensacji. Maszyna uzyskuje wodę poprzez schłodzenie powietrza do temperatury, w której powietrze może zostać zamienione w ciecz. Jest to system, który przypomina zjawisko kondensacji w klimatyzatorach. Urządzenie Veigi może działać w temp. 40 stopni Celsjusza i w wilgotności, która oscyluje na poziomie 10-15 proc.

wodę z powietrza

Urządzenie jest niewielkie – można transportować je za pomocą wózka. Większe okazy będą służyć celom masowym – zaopatrzą wioski i ośrodki nawet w 5 tys. litrów wody dziennie. Firma Veigy (Aquaer) otrzymuje coraz więcej zleceń na produkcję maszyn, które będą trafiać do najbardziej potrzebujących obszarów. Enrique Veiga założył też organizację non-profit o nazwie Water Inception. Dzięki niej obozy dla uchodźców otrzymują za darmo urządzenia wychwytujące wodę pitną.

-Naszym celem jest stworzenie urządzenia, które jest nie tylko skuteczne, ale również stanowi wsparcie dla tych, którzy muszą przemierzać wiele kilometrów lub kopać głębokie studnie, aby uzyskać dostęp do wody – tłumaczy inżynier.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło:
businessinsider.com.pl

 

2 thoughts on “Wychwytuje wodę z powietrza. Pomysł 82-latka ratuje mieszkańców Afryki

Dodaj komentarz