Wyjątkowy gość w polskich lasach. „Jego obecność to znak”

 Niecodzienna obecność w polskich lasach: Znak – wyjątkowy gość. Jeżeli podczas spaceru w okolicach leśnego potoku lub jeziora zauważysz tego wyjątkowego ptaka, możesz być pewien, że nie jest tam przez przypadek. Jego obecność w pobliżu zbiorników wodnych stanowi szczególny „znak”. Leśnicy z Nadleśnictwa Dobrocin wyjaśniają, o jaki gatunek chodzi oraz dlaczego jest on taki istotny.

Wyraziste ubarwienie zimorodka zwyczajnego szczególnie rzuca się w oczy na tle jeszcze mało kolorowego krajobrazu. Jak wyjaśniają specjaliści z Nadleśnictwa Dobrocin, intensywne niebiesko-pomarańczowe upierzenie czyni go „jednym z najbardziej rozpoznawalnych i fotogenicznych ptaków Europy”.

Należy podkreślić, że zimorodek zwyczajny znajduje się w Polsce pod ścisłą ochroną gatunkową. Jego pojawienie się w danym miejscu mówi wiele o stanie jakości wód, przy których występuje.

„Zimorodek zwyczajny (Alcedo atthis) to niewielki, ale niezwykle barwny ptak, którego obecność świadczy o dobrej kondycji środowisk wodnych. W Polsce zimorodek objęty jest ścisłą ochroną gatunkową. Jego siedliska – czyste, wolno płynące rzeki i jeziora z naturalnymi brzegami – są również chronione” – czytamy we wpisie.

Leśnicy dodają również, że zimorodki starannie pilnują swojego terytorium i aktywnie bronią wybranego odcinka rzeki.

„Ich obecność to znak, że woda jest czysta i bogata w ryby – dlatego zimorodek uznawany jest za gatunek wskaźnikowy dla ekosystemów wodnych” – podkreślają autorzy wpisu.

W Polsce zimorodek zwyczajny występuje powszechnie na obszarach niżowych, ale jego obecność jest silnie związana z dostępnością odpowiednich środowisk. Preferuje czyste, wolno płynące wody, takie jak rzeki, strumienie czy jeziora o naturalnych i stromych brzegach, gdzie może swobodnie wykopywać nory lęgowe. W takich miejscach ptaki te bywają często widywane, szczególnie tam, gdzie środowiska wodne są w dobrym stanie.

Dodaj komentarz