fbpx

Agnieszka Elwertowska wzięła udział w Misji Księżycowej. Jest jedyną polską astronautką z takim doświadczeniem.

W dniach 29-31 lipca na Islandii odbyło się wyjątkowe wydarzenie. Misja Księżycowa o nazwie CHILL-ICE w tunelu lawowym w ramach programu Euro Moon Mars ESTEC nie należała do łatwych. 3-osobowa grupa badaczy musiała sprawdzić i przetestować w tych warunkach sprzęt, kombinezony oraz łazika, a także zebrać próbki geologiczne. Była to imitacja spaceru księżycowego i trwała aż 8 godzin.

Polka Agnieszka Elwertowska nie tylko dostała się do tego zespołu, ale również spełniła w nim aż dwie role – inżyniera i analogowego astronauty.

Podczas 3-dniowych testów załoga zmierzyła się np. z problemem, który w kosmosie mógłby wydawać się dość przerażający. „Wiatr słoneczny” zerwał kontakt ze stacją naziemną i astronauci byli zdani tylko na siebie.

Agnieszka Elwertowska to z pewnością jedna z najambitniejszych kobiet w Polsce. Dopiero co ukończyła studia i uzyskała tytuł inżyniera informatyki, ale ma już za sobą współpracę z firmami z branży aeronautyki. Wykonuje również projekt dla Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jak sama pisze o sobie, jej największym marzeniem jest przekroczenie Linii Kármána – krawędzi kosmosu. Wszystko wskazuje na to, że kiedyś się ono spełni.

Źródło: stylzycia.radiozet.pl

Foto: Paweł Z. Grochowalski

One thought on “Agnieszka Elwertowska wzięła udział w Misji Księżycowej. Jest jedyną polską astronautką z takim doświadczeniem.

Dodaj komentarz