fbpx

Prosty wynalazek który zmienił życie rolników w Etiopii

Małżeństwo z USA wymyśliło szklarnię, która robi wszystko, aby zniwelować skutki niekorzystnego klimatu. Jak tylko zorientowali się, że ich pomysł faktycznie działa, rzucili wszystko, osiedlili się w etiopskim mieście Gondar i pokazują, że z uprawy roślin można wyżyć, nawet w fatalnych warunkach.

Rolnicy z Etiopii borykają się głównie z dwoma problemami – pierwszym jest brak wody, a drugim niewielki obszar ziemi do wykorzystania. Rozwiązaniem jest szklarnia, która ma dwa główne zadania – gromadzenie wody oraz użyźnianie gleby, zajmując niewielką przestrzeń, wykorzystuje w 100% jej możliwości.

2

3
Skąd bierze się woda niezbędna do uprawy roślin? Pozyskiwana jest z kilku źródeł, głównie rosy, mgły i opadów deszczu. Zbiornik umieszczony w szklarni zapewnia prawidłowe nawadnianie przez rok.

4Rosa osiada nocami na plastikowym materiale (kiedy temperatura jest niska), a rano odprowadzana jest specjalnymi rynienkami.

15
Dotychczas rolnicy w Etiopii polegali wyłącznie na opadach deszczu, co powodowało, że udane plony były kwestią losową. Małżeństwo, które samo o sobie mówi niewiele, zaangażowało wszystkie środki w budowę tego rodzaju szklarni w okolicy. Koszt wybudowania jednej waha się między 500 a 600 dolarów.

Oto jak przebiega proces budowy:

7

8

9

10

11

12

13

Tak wyglądały pierwsze wyhodowane rośliny”

14
Małżeństwo walczy teraz o nagrodę za najlepszy ekologiczny projekt w ramach International Center for Climate Governance. Można wesprzeć ich pracę oddają głos na oficjalnej stronie konkursu.

16Źródło: imgur.com

Dodaj komentarz