fbpx

24 ogromne kręgi ogonowe. To największe zwierzę chodzące kiedykolwiek po Ziemi

Dinozaur odkryty w Argentynie może być największym zwierzęciem, jakie kiedykolwiek chodziło po Ziemi. Odkrycie, nad którym prace trwały dziewięć lat, może doprowadzić do ujawnienia największego zwierzęcia lądowego w historii naszej planety.

Kości, znalezione w 2012 roku w Argentynie, składały się z 24 ogromnych kręgów ogonowych, a także części pasa piersiowego i miednicy, co wskazuje, że mogą być nowym przedstawicielem gatunku tytanozaurów, grupy zauropodów, które po prostu nie przestawały rosnąć.

Na 60-20 milionów lat przed tym, jak meteoryt zakończył ich panowanie, gigantyczne dinozaury przeżywały prawdziwy rozkwit. Na obszarze lądowym, który ukształtował dzisiejszą Amerykę Południową, tytanozaury osiągały wysokość i długość niespotykaną wcześniej ani później na Ziemi, gdyż przedstawiciele takiego gatunku, jak Patagontitan (nazwany tak na cześć Patagonii, gdzie został znaleziony) mogli osiągać wagę do 76 ton i dorastać do ponad 37 metrów  od nosa do ogona.

Teraz tytanozaur sprzed 98 milionów lat, odkopany w formacji Candeleros w argentyńskiej prowincji Neuquén, może przejąć koronę największego dinozaura zauropodowego, jakiego kiedykolwiek znaleziono.

To ogromny dinozaur, ale spodziewamy się znaleźć znacznie więcej szkieletu w przyszłych wyprawach terenowych, więc będziemy mieli możliwość odnieść się z pewnością do tego, jak naprawdę był duży„, przekazał Alejandro Otero, paleontolog z argentyńskiego Museo de La Plata.
Kości nośne, takie jak kość udowa czy kość ramienna naprawdę pomogłyby rzucić światło na to, jak duży był ten roślinożerny potwór, ale podczas gdy naukowcy są zwykle powściągliwi w swoich opracowaniach, na temat tego odkrycia czytamy, że „prawdopodobnie przewyższa on wielkością Patagotitan„.

największe zwierzę

Inny tytanozaur z formacji Candeleros jest Andesaurus, który w porównaniu z nowym odkryciem jest tylko „małą frytką”, osiągał zaledwie 15-18 metrów długości. Naukowcy mogą jednak z całą pewnością stwierdzić, że w tym konkretnym okresie 98 milionów lat temu po świecie chodził więcej niż jeden tytanozaur.

 

Opracowanie: Agata Pałach, autorka bloga Nigdy za późno, o podróżach, życiowych zmianach i języku angielskim.
Źródło: Good News Network, YT

 

Dodaj komentarz